Dobrodružný roadtrip s vlastním autem

Ne každý má chuť na dovolenou vyrazit na jedno místo a strávit tam dovolenou i přesto, že z nebe po celou dobu padají trakaře. Vyrazit na roadtrip a užít si neplánovaná dobrodružství po cestě je pro takové povahy to pravé. Můžete mít předběžný plán roadtripu nebo prostě jet rovnou za nosem a plán řešit až v průběhu jízdy.

Máte-li vlastní auto, můžete vyrazit kamkoliv, a nemusíte ani předem rezervovat ubytování. Spát lze v kempu nad stanem, v autě, ale i pod širákem. Pokud trváte na pohodlné posteli a teplé sprše každý den, v současné době není nic jednoduššího, než si hezké ubytování najít online po cestě. Ideální na to je aplikace Booking.com.

Před cestou….

Aby roadtrip autem splnil vaše očekávání a nic jej nepokazilo, myslete na dvě důležité věci, na které byste neměli zapomenout před cestou:

Na roadtrip pouze s autem ve výborném stavu

Je úplně jedno, zda vlastníte starší vůz nebo úplně nové auto. Důležité je, aby bylo v co nejlepším technickém stavu. Jistě netoužíte po tom, aby vás nechalo na holičkách třeba uprostřed divokých rumunských hor, kde nenarazíte na jediného živáčka kromě divokých psů.

Právě proto je zásadní před cestou nechat zkontrolovat technický stav vašeho vozidla nejlépe v servisu a provést všechny mechanikem doporučené opravy. To sice neznamená, že k poruše na cestě nemůže nikdy dojít. Nicméně uděláte vše potřebné, abyste takové situaci na cestách v zahraničí předešli.

Do zahraničí jedině s komplexním pojištěním vozidla

Druhou důležitou věcí je kvalitní pojištění vozidla. Samozřejmostí je povinné ručení, které je ze zákona povinné nejen u nás v Česku, ale také v celé Evropě a vůbec v podstatné většině států světa. Velkou pozornost však věnujte tomu, v jakých zemích konkrétně české povinné ručení platí, a ve kterých nikoliv.

Kde všude platí povinné ručení a kde ne

Seznam zemí, kde české povinné ručení platí, naleznete na zadní straně vaší zelené karty. Problémy nebývají v zemích, se kterými má Českou uzavřenou dohodu. U některých zemích zase pojištění neplatí v některé části, kde panují politické, hospodářské nebo jiné problémy (např. Ázerbájdžán, Srbsko).

Do těch zemí, kde české POV neplatí, bude potřeba mít uzavřené tzv. hraniční pojištění. To si lze vyřídit na hranicích, některé země nabízí sjednání hraničního pojištění online. Vyplatí se mít tyto informace zjištěny předem. Jako první se ale ujistěte, jaký územní rozsah máte u svého povinného ručení sjednaný (ČR, Evropa či rovnou celý svět).

Havarijní pojištění na cestách má smysl

Velmi důležité je také mít sjednané havarijní pojištění auta do zahraničí. Nevadí, pokud nemáte celoroční variantu, protože to berete u svého vozidla jako zbytečné vyhazování peněz. HAV si můžete sjednat krátkodobě pouze na dobu dovolené v zahraničí.

Možnosti pojištění vozidla pro případ nehody či poruchy na cestách se nabízí dvě. Je jím klasické havarijní pojištění na určitou dobu nebo si pojištění vozidla můžete připojistit v rámci svého cestovního pojištění. Většina pojišťoven totiž k cestovnímu pojištění nabízí celou řadu doplňkových pojištění a pojištění vozidel na cesty je jedním z nich.

Myslete na pojistné limity

Velmi důležité i povinného ručení i havarijního pojištění jsou dostatečně vysoké limity pojistného plnění. Je lepší připlatit si pár stovek za vyšší limity, než v případě nehody doplácet vzniklou škodu ze svého.