Chystáte se i vy letos autem do Itálie, Chorvatska či jinam? Pak by vám neměly uniknout následující informace.

Předem si zjistěte, která cesta vychází cenově výhodněji

Pro cestu vlastním automobilem je velmi důležité plánování. Například do Chorvatska lze jet přes Rakousko a Slovinsko, nebo Slovensko a Maďarsko. Kromě délky cesty je vhodné zvážit i ceny dálničních známek a mýt. Na ceny pohonných hmot se nemá smysl dívat. Mění se často a všude jsou vyšší než u nás v Česku. Pokud tedy můžete, natankujte ještě doma a snažte se ujet co největší část cesty za „český“ benzín/naftu.

Nezapomeňte si sjednat pojištění auta do zahraničí

Stejně jako si sjednáváte cestovní pojištění, potřebujete pojistit i své auto. Nejdříve si zjistěte, jak je na tom vaše povinné ručení. Obvykle platí na území převážné části Evropy, na zelené kartě byste měli mít vypsáno, o jaké státy konkrétně jde. Služby poskytované v rámci povinného ručení však bývají velmi základní, a tak se vyplatí popřemýšlet o připojištění auta do zahraničí. Zrovna vám se ale může stát, že si platíte dobré povinné ručení, připojištění tedy není nutné.

A co byste měli určitě požadovat? Chtějte nonstop asistenční služby a také zapůjčení náhradního vozidla. Pozor na podmínky jako počet dnů, na jak dlouho je možné mít vozidlo zapůjčené. Některé z pojišťoven nabízí připojištění nazývané technická asistence vozidla, to se do zahraničí velmi hodí. Na stránkách Top-Pojištění.cz naleznete online kalkulátor, kde stačí zadat základní údaje o vozidle a pojistníkovi a hned můžete vybírat z několika produktů a pojišťoven, seřazených přehledně od nejlevnější nabídky.

Jak je to s havarijním pojištěním

Také havarijní pojištění platí zpravidla po celé Evropě, někdy i v Turecku, Rusku, na Ukrajině. Podívejte se do podmínek vašeho pojistitele. Jestliže ho máte sjednané v podobě „all risk“, jste chránění i proti odcizení vozidla v zahraničí.

Na závěr ještě jeden tip. Jestliže cestujete se střešním boxem či nosičem plným drahého vybavení, vhod vám přijde taktéž pojištění zavazadel. Pozor na podmínky a výluky, tato situace je dost specifická, je třeba si zjistit, na co se vámi vybrané pojištění zavazadel vztahuje.