Výměna pneumatik není zdaleka to jediné, co musíte na autě provést, než s ním vyrazíte na sněhem zasypané silnice. Kromě kontroly platnosti technické a povinného ručení nezapomeňte na doplnění provozních kapalin nebo nákup zimní výbavy.  

1. Udržujte správný tlak v pneumatikách

Nejenže vám správně natlakované pneumatiky déle vydrží, ale také dokážou snížit spotřebu paliva a zajistí bezpečnější jízdu. Navzdory tomu jezdí podle odhadů ÚAMK (Ústřední automotoklub České republiky) se špatně natlakovanými pneumatikami dvě třetiny českých řidičů.

2. Doplňte provozní kapaliny

V zimních měsících se neobejdete bez dostatečného množství nemrznoucí směsi do ostřikovačů. S příchodem nové sezóny je ale vhodné zkontrolovat stav i dalších provozních kapalin:

  • nemrznoucí kapaliny chladicí soustavy,
  • brzdové kapaliny,
  • motorového oleje.

3. Pořiďte si do auta zimní výbavu

Meteorologové slibují tuhou zimu plnou mrazu a sněhu – noční můra každého řidiče. Oškrabávání zmrzlých okének věrnostní kartou dokáže ráno pěkně znepříjemnit. Pořiďte si proto do auta patřičnou výbavu – bytelnou škrabku a smeták na shrabání sněhu ze střechy.

Pozor: S autem se sněhovou čepicí nesmíte podle zákona vyjet na silnici. Odpadávající kusy sněhu by totiž mohly ohrozit provoz.

Nezapomínejte ani na sněhové řetězy. Jejich nasazení v některých oblastech (především v těch horských) přímo nařizuje dopravní značení.

4. Ošetřete karoserii a podvozek ochrannými přípravky

Kvůli zvýšené vlhkosti a posypovým solím na silnicích je zimní období pro auta obecně vůbec tím nejnebezpečnějším. Naprostou nezbytností je pravidelné mytí jak karoserie, tak i podvozku. Pokud chcete svůj vůz ochránit ještě víc, karoserii nalakujte a podvozek nastříkejte speciálními přípravky proti korozi.

5. Zřiďte si havarijní pojištění

Sníh a nebezpečná námraza dokáže nachytat i sebelepšího řidiče. Neriskujte a zřiďte si k povinnému ručení i havarijní pojištění. V případě nehody díky němu pojišťovna pokryje i škody na vašem vlastním autě.