Když se řekne povinné ručení

Povinné ručení musí mít ze zákona sjednané každé vozidlo, které má přidělenou SPZ. Kryje vás totiž před škodami, které způsobíte provozem svého vozidla někomu jinému. Může jít jak o škody na majetku, tak na zdraví. Nekryje škody na vašem vozidle ani zdraví, k tomu už musíte mít sjednané havarijní pojištění, které je dobrovolné.

Dokladem o sjednání povinného ručení je tzv. zelená karta, na rozdíl od havarijního pojištění nemusíte řešit výši spoluúčasti.

Víte, že když vyjedete na silnici bez povinného ručení vystavujete se nejen postihu, tak v případě nehody i tomu, že škodu, kterou autem způsobíte někomu jinému uhradíte z vlastní kapsy? A to včetně ušlého zisku, léčebných výloh a bolestného.

Jak na povinném ručení ušetřit?

Cenu povinného ručení ovlivňuje:

  • Výkon nebo objem motoru vašeho vozidla
  • Adresa vašeho trvalého bydliště
  • Váš věk
  • Počet bonusových měsíců, tzn. to, jak dobře řídíte
  • Počet sedadel ve vozidle
  • Užití vozidla
  • Je majitel fyzická osoba nebo podnikatel?
  • Někdy také datum první registrace vozidla, jeho značka a model

Náš tip: Málokterá pojišťovna provede automaticky přepočet výše pojistného vzhledem k hodnotě vozidla. Pohlídejte si výročí pojistné smlouvy, můžete ušetřit desítky korun.

Důležité jsou limity pojistného plnění

Minimální výše pojistných limitů u povinného ručení je 35 milionů Kč. Ne vždy to ale stačí k pokrytí možných škod, proto si můžete sjednat i vyšší limity.

Víte, že pojistným limitem se rozumí maximální částka, kterou pojišťovna při nehodě způsobené vaší vinou, vyplatí třetí straně? Pokud bude škoda vyšší, doplatíte ji z vlastní kapsy.

Jak si sjednat kvalitní povinné ručení za nejlepší cenu?

Porovnejte nabídky jednotlivých pojišťoven online a na jednom místě! Už nemusíte běhat po jednotlivých pojišťovnách a dožadovat se nabídky pojištění. Vše najdete na jednom místě, možná tam na vás čeká i nabídka, kterou byste jinak vůbec nedostali.

Stačí vám k tomu pár minut volného času, během nichž vyplníte několik základních údajů o vás a vašem vozidle. Pak už uvidíte nabídky jednotlivých pojišťoven a můžete vybírat.

Náš tip: Doporučujeme mít po ruce alespoň malý technický průkaz, ať správně vyplníte výkon a objem motoru vašeho vozu.