Zkontrolujte a nechte vyměnit některé prvky

Při koupi ojetého vozu není důležité jen uzavřít povinné ručení 2022, ale vyplatí se vyměnit nebo alespoň zkontrolovat stav některých prvků. Opotřebované zapalovací svíčky mohou způsobit, že auto náhle nenastartuje. Za pozornost stojí také systém odpružení - chybějící klepání neznamená, že je s ním vše v pořádku. Doporučuje se také výměna všech filtrů – palivového, olejového, vzduchového i kabinového. Taková profylaxe zajistí, že vám ojetý vůz bude sloužit dlouhá léta a nepotká nás žádná nepříjemná překvapení.

Důležité je načasování

Zda vyměnit rozvod závisí do značné míry na autě, přesněji na tom, zda máme co do činění s rozvodovým řetězem nebo řemenem. První varianta je nejžádanější - řetězy zpravidla nejsou nouzové, takže můžeme naštěstí předpokládat, že po dobu, kdy auto používáme, se o tuto část nebudeme muset starat. Horší je, že pokud jsou rozvody založeny na řemenu - ty se rychle opotřebovávají, takže vyžadují náležitou pozornost. V případě, že jste si pořídili ojetý vůz, je dobré tento prvek ihned vyměnit.

Zapalovací svíčky – nepodceňujte je!

Zapalovací svíčky nemají dlouhou životnost. Obvykle se opotřebovávají každých 30 000-50 000 kilometrů. Je lepší nezanedbávat jejich stav - u benzínových motorů jsou zodpovědné za vytvoření jiskry, která je zodpovědná za zapálení paliva a vzduchu ve válci. Pokud jsou opotřebované, může to vést k problémům se startováním motoru nebo nepříjemnému cukání za jízdy. Proto se po koupi ojetého vozu vyplatí vyměnit je za nové. Samozřejmě s přihlédnutím k příslušnému modelu, jelikož neexistují žádné univerzální svíčky, které by pasovaly do každého vozidla.

Díly odpružení

Za jízdní komfort a bezpečnost je zodpovědný především systém odpružení. Bohužel ne vždy jsou opotřebované díly znát. To je důvod, proč je tolik řidičů, kteří se rozhodnou koupit ojetý vůz, zklamaných. Je rozšířeným názorem, že absence klepání je zárukou příkladného systému odpružení. A často je chyba pro nás prostě neslyšitelná. Proto se vyplatí podívat se na pružiny, vahadla a prvky jako čepy nebo pouzdra. Nemůžeme vyloučit, že bude nutné vyměnit i tlumiče. Přestože se řidiči vyhýbají opravám systému odpružení, protože náklady na tento krok jsou opravdu vysoké, v zájmu bezpečnosti a pohodlí jízdy by rušivé příznaky neměly být ignorovány.

Brzdový systém – bezpečnost nade vše

Určitě není třeba žádnému řidiči říkat, jak důležitý je dobrý stav brzdového systému. Na tom se prostě ušetřit nedá! Po koupi ojetého vozu by proto měl mechanik zkontrolovat stav brzdových lanek, kotoučů a destiček. Také je potřeba zkontrolovat brzdovou kapalinu a v případě potřeby ji vyměnit za novou nebo doplnit, pokud nestačí. Další informace naleznete v tomto článku.