Ztráta flexibility znamená ztrátu přilnavosti

Zimní pneumatiky jsou vyrobeny z běhounu, který si zachovává pružnost v chladu. Zvýšené trakce je dosaženo inovativními směsmi běhounu, lepšími hloubkami běhounu a dalšími lamelami – všechny tyto tři vlastnosti společně odvádějí vodu, rozbředlý sníh a jakoukoli formu vody z pod pneumatiky.

I chladné silnice bez sněhu představují vážné riziko pro řidiče bez zimních pneu, protože tvrdší materiál má za následek menší kontakt kola s vozovkou.

Proč vyměnit všechny čtyři pneu?

Faktem je, že když máte všechny čtyři kola se stejnou úrovní trakce, zvýší se vaše stabilita a bezpečnost na zimních silnicích. Nezáleží na tom, zda je vaše auto s pohonem předních nebo zadních kol, zimní pneumatiky jsou nejúčinnější na všech čtyřech kolech. Použití dvou odlišných typů kol na vašem vozidle vyvolá efekt rozdělené osobnosti, jedna sada nebude dostatečně fungovat, zatímco druhá ano.

Pokud přezujete pouze přední kola, vystavuje riziku ohrožení trakce zadní pneumatiky. Budete sice schopni se rozjet a řídit v pohodě, riskujete však možný smyk zadního kola, protože přední strana má trakci, zatímco zadní nemá stejnou úroveň trakce.

Přezutí pouze zadních kol ohrožuje vaše schopnosti řízení, protože přední kola jsou zodpovědná hlavně za určení směru. I při trakci zadních kol se bude vaše vozidlo ovládat jen těžko a brzdná dráha se výrazně sníží.

Jaké jsou finanční výhody přezouvání zimních pneumatik?

Mít specializované pneu na zimu znamená, že je nebudete používat celý rok, ale jen v zimním období. Zimní gumy vydrží několik sezón, v závislosti na dezénu a podmínkách. Proto je lepší mít dvě sady alu kol (doporučujeme celoroční alu kola) s pneumatikami, které prostě na jaro a na podzim vyměníte. Vydrží vám tak delší dobu, než kdybyste používali celoroční kola. Výhodou je také jejich jednoduchá a rychlejší výměna.

Proč nepoužívat letní pneumatiky v zimě?

Letní kola mají nižší valivý odpor než zimní kola, což zlepšuje účinnost a ovladatelnost a současně snižuje hladinu hluku. Dezén těchto výkonných kol si však na ledu a sněhu vede špatně.

V zimním počasí mají letní kola špatnou akceleraci. Nízký valivý odpor vede k dlouhé brzdné dráze na ledu, sněhu nebo posypové břečce (jak předcházet poškození vozu zimním posypem se dočtete zde). Zimní guma má hluboký běhoun s lamelami, které přilnou k ledu, což poskytuje kratší brzdnou dobu. Naproti tomu je směs zimních pneumatik mnohem měkčí a méně náchylná k nízkým teplotám.

Gumová směs na letních pneu je určena pro teplé počasí. Jak teplota klesá, guma tuhne. I když není sníh nebo led, ztrácí pneumatika trakci. 

Celoroční kola jsou naproti tomu vybavena dezénem a lamelami podobnými zimním gumám, takže jsou schopna odolat mírným zimním podmínkám. Vždy si však pamatujte, že zimní pneu jsou speciálně přizpůsobeny příslušným podmínkám.

Nebezpečí poškození v důsledku nízkých teplot

Letní pneumatiky nejsou konstruovány pro chladné počasí. Jejich běhoun ztuhne. Kromě snížení trakce to představuje riziko i pro samotnou pneumatiku. Ta ztrácí svoji pružnost a může prasknout. Štípané a popraskané gumy nejsou bezpečné pro jízdu a je nutné je vyměnit. Hrozí také vysoké nebezpečí smyku.

Pokud budete jezdit na letních kolech celou zimu, byť nebude mrznout, i tak se letní pneumatiky opotřebují nevhodnou přilnavostí – a tím pádem se sníží jejich jízdní vlastnosti, které jsou přizpůsobeny na jízdu po horkých silnicích. V létě byste tak byli vystaveni riziku, že vaše letní alu kola selžou – a hrozí vám tak riziko nižší ovladatelnosti svého vozidla.

Proč nepoužívat zimní pneumatiky v létě?

Zimním pneu v létě hrozí rychlejší opotřebení na suchém povrchu – běhoun zimní gumy je podstatně pružnější než u všech letních pneumatik. Stejná poddajná běhounová guma, která zvyšuje trakci v zimě, se při teplých teplotách rychle opotřebuje. Letní gumy jsou vyrobeny tak, aby odolávaly vysokým teplotám a poskytovaly dlouhou životnost.

Snížený výkon: V teplém počasí zimní kola nebudou poskytovat stejnou ovladatelnost jako letní nebo celoroční pneumatiky. Představte si, že byste potřebovali udělat rychlý manévr a vaše pneumatiky byly měkké. Za teplého počasí zimní guma nedosáhne ostré odezvy. Zimní pneu mají takovou flexibilitu, aby zvládly led a sníh.