Prastarou křižovatku obchodních cest, v jejíž 800 let dlouhé historii naleznete řádové rytíře, husitské vpády, slávu šlechtických rodů, náboženské boje i bohatství měšťanské společnosti, důstojně reprezentují architektonické památky nejrůznějších stylů v centru města, jehož srdcem je náměstí 1. máje. Centrum si zachovalo středověký půdorys i původní uliční síť a je od roku 1992 prohlášeno městskou památkovou zónou.

Nejcennější památkou je raně gotický kostel svaté Kateřiny, který slouží jako výstavní a koncertní sál Oblastního muzea v Chomutově a tvoří jeden celek s budovou starobylé radnice, v jejíchž útrobách jsou umístěny umělecko-historické expozice gotického, renesančního a barokního umění, lapidárium, barokní lékárna, zbrojnice, Fialův pohyblivý betlém a okouzlující Mnišský dvorek. Příležitostně je návštěvníkům zpřístupněna i místnost klenotnice s vyobrazením Tobiášovy legendy.

Kostel sv. Kateřiny, starobylá radniceKostel sv. Kateřiny, starobylá radniceZdroj: Statutární město Chomutov

V horní části náměstí upoutá barokní sloup Nejsvětější Trojice, který jedinečným způsobem spoluutváří charakter městského jádra.

Městská věž s téměř 54 metry je jednou z dominant historického centra. U vstupu ji zdobí bohatá sklípková míšeňská klenba z přelomu 15. a 16. století. Návštěvníkům je přístupná od dubna do září. K věži přiléhá pozdně gotický děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie, v němž se skrývá barokní oltář z roku 1723 s pozdně gotickou sochou Madony, barokní lavice a novogotické varhany.

V jihovýchodním cípu náměstí se rozkládá Jezuitský areál - rozsáhlý komplex, ke kterému patří bývalé jezuitské gymnázium a řádová kolej, kostel svatého Ignáce, objekt Špejcharu, atrium a hvězdářská věž. Kromě toho se na náměstí nachází několik historicky významných a cenných domů a za zmínku určitě stojí dům č. p. 9, který se pyšní vzácnou sklípkovou diamantovou klenbou.

Jezuitský areál - atriumJezuitský areál - atriumZdroj: Statutární město Chomutov

Chomutov se právem pyšní několika přírodními skvosty, které jej obklopují. Jedním z nich je světoznámé Kamencové jezero. Čistá voda, písčité pláže, mola i travnaté břehy s dostatkem stinných stromů, ideální kombinace pro aktivní odpočinek. Na přilehlém Velkém otvickém rybníku zvaném Banda je provozován vlek na vodní lyže, wakeboardy či wakeskaty. Okruh měřící 780 metrů je osazen atraktivními překážkami a samozřejmostí je půjčovna veškerého potřebného vybavení. 

Kamencové jezeroKamencové jezeroZdroj: Statutární město Chomutov

Příjemnou oázou klidu v těsné blízkosti jezera je Zoopark Chomutov, největší zoologická zahrada v České republice s více než sto šedesáti druhy zvířat z oblasti Eurasie, skanzenem, safari a mnoha dalšími atrakcemi pro malé i velké.

Zoopark - safari expresZoopark - safari expresZdroj: Statutární město Chomutov

Pomyslnou bránu do Krušných hor otevírá Bezručovo údolí, které je ideálním místem pro romantické procházky i sportovní vyžití. Je nejen nejdelší, ale patří bezpochyby k těm nejhezčím v Krušných horách.

Bezručovo údolíBezručovo údolíZdroj: Statutární město Chomutov

Chomutov má co nabídnout i společensky a umělecky založeným duším. V kulturním kalendáři naleznete tradiční městské slavnosti, hudební festivaly, výtvarné výstavy doplněné expozicemi muzea, program kina, divadla, koncerty klasické i moderní hudby, a mnohem víc.

Milovníci techniky a především železnice by při návštěvě města neměli vynechat Železniční depozitář Národního technického muzea. K prohlédnutí je zde téměř stovka kolejových vozidel nejrůznějších typů od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po vozidla nových trakcí o celé století novějších.

Železniční depozitářŽelezniční depozitářZdroj: Statutární město Chomutov

Není pochyb o tom, že Chomutov je městem, které stojí za návštěvu.

Městské informační centrum Chomutov
U Městských mlýnů 5885, Chomutov 430 01
Telefon:+420 800 100 473
E-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz
Weby: 
visit.chomutov.cz
www.zoopark.cz
www.kamencovejezero.cz
www.chomutovskaknihovna.cz
www.kultura-sport.cz
www.muzeumchomutov.cz

Zdroj: Statutární město Chomutov