Letos v létě jsme na všech infocentrech navíc připravili energetický kvíz o ceny pro všechny malé energetiky. S prázdnou tak od nás rozhodně neodejdete. Každé dítě si z elektrárny odnese svého plyšového skřítka Enera nebo jiné hezké dárky.

Vybírat můžete z 10 elektráren aneb 10 zastávek plných poznání, ale také zábavy. Co takhle začít putování za zelenou energií přímo u samého jádra? Rádi vás přivítáme v infocentrech našich dvou jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Věděli jste, že z čisté energie, kterou vyrobí, dokážou pokrýt 40 % spotřeby energie celé České republiky? Ostatně jak funguje takový jaderný reaktor, si budete moci na vlastní kůži vyzkoušet na interaktivních modelech a vizualizacích.

A kam dál? Vyrazte třeba na výlet po stopách obnovitelných zdrojů energie. Jasnou volbou je Infocentrum malé vodní elektrárny Hučák, které se nachází v centru Hradce Králové. Připravena je tu interaktivní expozice zaměřená na energii ze slunce, větru či vody. A u té ještě zůstaneme. V nabídce máme totiž šest dalších vodních elektráren, které rozhodně stojí za to navštívit. Nejznámější z nich je přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně ležící v samém srdci Jeseníků. Ne nadarmo se toto vodní dílo řadí k jedním z divů Česka!

Rozhodně ale nejde o jedinou přečerpávací elektrárnu u nás. Za návštěvu stojí i Dalešice, které se pyšní nejvyšší sypanou hrází ve střední Evropě. Další „přečerpávačku“ najdete jen kousek od Prahy – vodní dílo Štěchovice je unikátní tím, že zahrnuje hned dvě vodní elektrárny. Naše štace ale stále nekončí. Opomenout totiž nesmíme ani oblíbený Orlík. Šestici vodních elektráren uzavírají Vydra a Čeňkova pila, které neminete při toulkách Šumavou.

Nakonec tu máme i dvě perličky pro zájemce o klasickou energetiku. Na severu Čech můžete zavítat do moderního třípatrového Infocentra elektrárny Ledvice a vyšplhat až vrchol nejvyšší rozhledny v zemi vysoké 140 metrů. Zastavit se můžete i v Infocentru elektrárny Tušimice, kde vás vezmeme přímo do provozu.

Děti se v našich infocentrech vyřádí v hracích koutcích, zkusí si virtuální realitu a nebudou chybět ani zábavné pokusy!

Více na: www.cez.cz/infocentra

Areál Kouty, Kouty nad Desnou 30, 788 11 Kouty nad Desnou, Infocentrum Dlouhé stráně | Skupina ČEZ - O Společnosti (cez.cz)