Jemu je věnováno také Svatojánské muzeum v budově arciděkanství. Pyšní se bronzovou plastikou skutečné tváře Jana Nepomuckého. Poutavé expozice si můžete prohlédnout také v Městském muzeu a galerii Nepomuk, které každoročně připravuje oživení prostor novými expozicemi či výstavami. V muzeu uvidíte trosky válečného letounu Liberator B25J, expozici o zámku Zelená Hora s výstavou Krása zrakům ukrytá, ale i model původního cisterciáckého kláštera. Pod městské muzeum patří ještě rodný dům malíře Augustina Němejce s replikou opony divadla J. K. Tyla, jehož prohlídky doporučujeme předem telefonicky objednat. Bohatou sbírku historických motocyklů a automobilů, výstavu modelů válečných letadel, dobové interiéry a galerii mají v Museu veteránů na Zelenohorské poště, kde přes léto funguje stylová kavárna s venkovním posezením a dětským hřištěm. Kousek odtud se v nedávné době otevřela cukrárna, která v Nepomuku dlouhou dobu chyběla. Je umístěná v přízemí Sokolovny a nabízí domácí kopečkovou zmrzlinu, zákusky i výbornou kávu.

Zdroj: Město Nepomuk

Z centra města vychází naučná stezka Pod Zelenou Horou (4 km), vhodná pro pěší, kola i kočárky. Část stezky vede lesem ke splavu v Klášteře, odkud už je to jen kousek do Kláštera na dětské hřiště. Příjemná zastávka v polovině trasy tak přijde vhod. Z Kláštera se stezka vrací po nepříliš frekventované silnici podél potoka kolem Červeného mostu zpět do Nepomuka. U splavu v Klášteře můžete ještě odbočit na asfaltovou cyklostezku Helenku, po které se dá jet i nekolečkových bruslích. Je dlouhá 2 km s cílem ve Dvorci u Huťského rybníka (není to okruh). Část stezky zahrnuje naučnou stezku o životě včel. Centrem Nepomuka prochází Městská naučná stezka zaměřená na historicky cenné stavby. S dětmi můžete navštívit dětské hřiště v Zeleném dole nebo menší letní koupaliště u ZŠ Nepomuk.

Nad Nepomukem se tyčí barokní zámek Zelená Hora, romantická dominanta zdejší krajiny. Proslavil se nálezem Rukopisu zelenohorského, uzavřením Jednoty zelenohorské a jako dějiště zfilmovaného románu M. Švandrlíka Černí baroni. Černí baroni v Nepomuk aneb Terazky se vrací! je také název aktuální expozice, která oživuje interiéry i exteriéru zámku. Prohlídky jsou v sezóně pátek, sobota, neděle, ale mohou se měnit. Aktuální info na webu www.zelenahora.cz nebo www.cernibaroni.cz. Domácí kuchyni a příjemné ubytování nabízí Švejk restaurant a hotel U Zeleného stromu a Angusfarm v nedalekých Soběsukách. V pivovaru Zlatá kráva můžete ochutnat lahodné pivo nebo se ubytovat v pivním hotelu.

Zdroj: Město Nepomuk

V létě žije Nepomuk kulturou. Koncerty a divadlo nabízí Malá letní scéna, každý měsíc se konají farmářské trhy. 

Lesnaté okolí Nepomuka nabízí ideální podmínky pro pěší i cyklisty. Asi 2 km od Nepomuka byla nově vybudována naučná stezka Klejnot. Autem můžete zaparkovat před hrází Nového rybníka vedle autokempu (přes léto zde funguje restaurace, koupání s písečnou pláží a půjčovna šlapadel). Naučná stezka je kromě informačních tabulí vybavena krytými posezeními, vyřezávanými ukazateli v podobě zvířátek a naučnými či herními prvky (např. rozpoznávání tónů či pexeso). Na každé informační tabuli čeká na děti soutěžní otázka. Pokud se jim podaří zodpovědět všech 6 otázek, čeká na ně v nepomuckém infocentru malá odměna. Stezka vede převážně lesem. Je určena spíše pro pěší a měří 4,5 km. Část cesty se dá absolvovat i s kočárkem či na kole.

V blízkosti Nepomuka se nachází řada známých hradů a zámků (Kozel, Nebílovy, Lnáře, Blatná, Radyně, Švihov).

Městský úřad Nepomuk
Náměstí Augustina Němejce 63
335 01 Nepomuk 
E-mail: posta@urad-nepomuk.cz