Hlavní dominantou a nejcennější architektonickou památkou města je Bartolomějské návrší, areál kolem chrámu sv. Bartoloměje rozhodně stojí za pozornost. Najdete zde kostnici, zvonici s výhledem na město, starou farní školu i řadu historicky významných prvků, např. v místech bývalého městského hřbitova nebo u městských hradeb. Oázou pro oči i duši je posezení na zelených parkánech.

Rozhodně nevynechte Jeruzalém na Labi – kolínský židovský klenot, navštívit můžete bývalé židovské ghetto, synagogu nebo unikátní starý židovský hřbitov.  V letošním roce si připomínáme 600. výročí od první zmínky o synagoze v Kolíně, k tomuto výročí je připravena řada akcí. V synagoze si můžete kromě stále expozice „Žili tu s námi“ prohlédnout i výstavy „Léta žalu a strastí“ a „Muž, který se vzepřel zlu – Richard Glazar (1920-1997)“. Poslední jmenovaná výstava je věnována muži, kterému se podařilo utéct z vyhlazovacího tábora Treblinka.  Synagogu si lze prohlédnout prostřednictvím nově zrekonstruovaného Městského informačního centra (Na Hradbách 157), pokud navíc přijedete na elektrokole, můžete si ho nově zdarma dobít právě na nádvoří synagogy.

Pokud se rádi díváte na svět z výšky, nesmíte zapomenout na kolínskou rozhlednu Vodárna. Všechny milovníky výhledů i technických památek zveme k návštěvě této unikátní technické a architektonické památky meziválečné architektury.

Děti jistě potěší setkání se slavnými medvědy, co se potkali u Kolína, najdete je v lesoparku Borky.  

A kam dál?

Převážně rovinatá krajina láká k cyklovýletům, vede tudy jedna z nejpůvabnějších a nejzábavnějších cyklotras v Evropě Labská stezka. A po návštěvě Kolína rozhodně stojí za to udělat z Labské stezky odbočku a objevit, co jste dosud třeba neviděli. 

Kolínsko je pohodová oblast, která potěší téměř každého turistu i cyklistu. Přijeďte k nám!

Město Kolín
Karlovo náměstí 78, Kolín, 280 02
www.bartolomejskenavrsi.cz
www.jeruzalemnalabi.cz
www.kutnohorskokolinsko.cz