Nejstarší část města nabízí hlavně památky

V městské památkové zóně je k vidění téměř padesátka nemovitých kulturních památek. Na Masarykově náměstí uvidíte třeba historickou budovu radnice, mariánský sloup, barokní kašnu, Dumetovský dům či kostel Panny Marie Sněžné. Další památky jsou poblíž. Za návštěvu také stojí rokycanská hvězdárna.

Zdroj: město RokycanyPohled na Mariánský sloup a rokycanskou radnici na Masarykově náměstí

Skvělá dopravní dostupnost, řada možností, kde se ubytovat i množství zajímavostí dělají z Rokycan jedno z nejlepších míst, kde lze strávit odpoledne i celou dovolenou. Rokycany leží v kotlině, kterou z jihu obepíná pohoří Brd a ze severu džbánská vrchovina a pohoří Křivoklátsko-rokycanského pásma. Velmi blízko je také do Brd, které jsou lákadlem především svou nedotčenou přírodou.

  

Zdroj: město RokycanyPolokruhová bašta – součást městského opevnění ze 13. století

Odpočinout si můžete v několika parcích. Stráň na severním okraji města nabízí relaxaci, mnoho sportovních aktivit i poznání. Park U Plzeňské brány je zase důkazem toho, že i v centru města najdete klidné prostředí, ve kterém na vás dýchne historie i moderna současně. Parkem u Rakováčku, který připomíná přirozenou květnatou louku, protéká Rakovský potok a vytváří několik tůní a příjemných zákoutí vybízejících k odpočinku. 

Zdroj: město RokycanyFontána ve tvaru stuhy v Parku u Plzeňské brány 

Nejvyšší vrch ukrývá poklad a obývá jej hvízdající had
V blízkém okolí města jsou další turisticky zajímavá místa. Dominantou je nedaleký kopec Žďár opředený pověstmi a mýty. Vrchol kopce obepínají dodnes dobře viditelné kamenné valy, které svědčí o tom, že zde kdysi stávalo hradiště. Ať už se na Žďár vydáte pěšky anebo na kole, nemělo by vám uniknout deset obnovených průzračných studánek a arboretum. U každé studánky je odpočinkové místo a všechna se dají projít za jediný den. Oblibu v nich nalezli i milovníci geocachingu. 

Podle jedné z pověstí leží na Žďáru kámen, pod nímž je ukrytý poklad. Podle jiné legendy tam kdysi stával hrad. Mezi postavy a zjevení, které na Žďáru možná potkáte, patří černý pes, hvízdající had nebo vousatý mužík v zeleném oblečení. Na vrcholu je místo, které údajně vydává energii. Je blízko skříňky s vrcholovou knihou, do níž se každý může podepsat. Místo označují navrstvené kameny kolem kmínku stromu. Stačí nad něj prý jen natáhnout ruce a vnímat energii.

Zdroj: město RokycanyRozhledna na Kotli, výška 28 metrů

Pokud máte rádi rozhledny, rozhodně navštivte tu na kopci Kotel. 28 metrů vysoká rozhledna leží tři kilometry jižně od centra města a vede k ní modrá turistická trasa. Cesta je vhodná i pro rekreační turisty a rodiny s malými dětmi. Rozhledna je otevřená celoročně a neplatí se na ní žádné vstupné.

 

Muzeum představuje největší unikáty
 

Zdroj: město RokycanyJedna z historických expozic v Muzeu na demarkační linii v Rokycanech

 
Za pozornost stojí Muzeum na demarkační linii, které je největším nestátním vojenským muzeem v České republice. Představuje třeba exponáty známé z mnoha filmů. Zahrály si například ve filmech Kolja, Obecná škola, Lidice, Po strništi bos, Lída Baarová, Zdivočená země a v mnoha dalších. 

Mezi vystavovanými exponáty jsou skutečné unikáty, a to v celosvětovém měřítku! Jedná se například o jeden ze dvou dochovaných exemplářů velitelského vozu pro vyšší důstojníky – automobil Škoda Superb 903, jediný dochovaný četnický přepadový autokar Walter z roku 1926, motocykl ČZ 350 anebo velmi vzácný motocykl Praga BD 500 se sidecarem z roku 1928. 

Je tu i naučná stezka Československého stálého opevnění a opevnění Železné opony včetně objektů spojených podzemními chodbami. Návštěvníci tu poznají pozorovatelnu, kulometný objekt či objekt s osazenou tankovou věží. 

Zdroj: město RokycanyAreál přírodního koupaliště 

Rokycany fandí sportu a mají nejkrásnější koupaliště
Sportovní nabídka je v Rokycanech velmi pestrá, hraje se tu fotbal, házená, basketbal, hokej, volejbal, kuželky, trénuje se thaibox a další sporty. Rekreační sportovci můžou využít kilometrový okruh in-line dráhy okolo plaveckého areálu a fotbalového stadionu. Polovina trasy vede podél chráněného parku Stráň. 

Dalším nej, kterým se město pyšní, je titul Nejkrásnější koupaliště udělený v hlasování čtenářů. Rozsáhlá vodní plocha má kolem 12 tisíc metrů čtverečních a je tak druhým největším přírodním koupalištěm v České republice. 

Přestože se koupaliště otevřelo už v roce 1934, nabízí spoustu moderních vymožeností – umělé dno a břehy, písečnou pláž, snadný přístup, upravené prostředí, kabinky, restauraci s terasou, stánky s občerstvením, skluzavky, brouzdaliště, houpačky a další atrakce ve vodě i na břehu. Má i jednu velkou raritu: zatravněný ostrůvek se stromem, na který se dá doplavat. V areálu je hřiště na odbíjenou i nohejbal, tenisový kurt či deska na basketbal. 

Ani pokud přijedete do Rokycan po sezóně, nepřijdete o koupání. Je tu totiž moderní bazén otevřený v roce 2002. Kromě tří 25metrových plaveckých drah, dětského bazénu se skluzavkou, tobogánu, vířivek a chrličů vody je tu možné navštívit také páru nebo saunu či využít služeb masáží. 

Městem prochází mezinárodní cyklostezka CT3, která spojuje Paříž a Prahu. Kromě ní jsou tu i další stezky, které zavedou cyklisty na zajímavá místa v okolí. Město je tak ideálním výchozím bodem pro poznávání celého regionu. Projet se můžete přírodním terénem, ale i po silnicích. Trasy jsou většinou středně náročné a podél cyklostezek najdete odpočinková místa

Město Rokycany
Masarykovo náměstí 1
337 01 Rokycany
Tel: 371 706 111
Fax: 371 706 115
E-mail: epodatelna@rokycany.cz
www.rokycany.cz