Zakladatelem a provozovatelem muzea je Nadace pozemního vojska AČR. Na okraji Rokycan se díky podpoře města Rokycany a velení armády podařilo získat místo v bývalých kasárnách raketového pluku. Klíče od areálu byly slavnostně předány v rámci oslav Dne veteránů v Rokycanech 11. 11. 1997 zástupci města Rokycany a tehdejším velitelem pozemního vojska generálem Jiřím Šedivým symbolicky v čase ukončení první světové války v 11 hodin 11 minut. Pro veřejnost byl areál s prvními exponáty zpřístupněn 1. 5. 1998. Muzeum najdete v areálu bývalých kasáren raketového pluku v Rokycanech.

Zdroj: Muzeum Rokycany

 

Mnohé z vystavovaných exponátů jsou skutečnými unikáty a to v celosvětovém měřítku!!
Můžeme jmenovat např. jediný ze dvou dochovaných exemplářů velitelského vozu pro vyšší důstojníky na světě – automobil Škoda Superb 903, jediný dochovaný exemplář četnického přepadového autokaru Walter z roku 1926, motocykl ČZ 350 a velmi vzácný motocykl Praga BD 500 se sidecarem z roku 1928. Novinkou roku 2019 je stíhač tanků Hetzer 38(t) Starr, který během zimních měsíců prošel celkovou rekonstrukcí a nově postavená funkční replika německého středního tanku PzKpfw III.

 Zdroj: Muzeum RokycanyZdroj: Muzeum Rokycany

Vnitřní expozice s řadou multimediálních prvků a trojrozměrných exponátů mapují období let 1938 až 1945 v Československu. Najdete zde expozice výzbroje a výstroje československé prvorepublikové armády, pohraničního opevnění, jednotlivých armád podílejících se na bojích na demarkační linii, holocaustu a II. odboje na Rokycansku. Expozice obsahují řadu rozsáhlých diorám, která dokreslují trojrozměrné exponáty a dokumentární záběry jednotlivých výstavních sálů. Součástí prohlídkového okruhu je i expozice „Útočná vozba“, která prostřednictvím trojrozměrných exponátů seznamuje s tvorbou jednotek obrněných vlaků, automobilů a tanků v letech 1918 – 1938.

 Zdroj: Muzeum RokycanyZdroj: Muzeum Rokycany

Vnější expozice tvoří více než 190 ks vojenské techniky (většinou v plně pojízdném stavu). Nachází se tu automobilní technika z období II. světové války, poválečné výzbroje ČSLA, ženijní, spojovací a protiletadlová technika, rozsáhlé expozice obrněných transportérů, tanků a dělostřelectva.
Naučná stezka Československého stálého opevnění a opevnění „Železné opony“ vč. objektů propojených podzemními chodbami, ve které může návštěvník procházet jednotlivými typy objektů. Navštívit tak můžete pozorovatelnu, kulometný objekt či objekt s osazenou tankovou věží.

Muzeum se pravidelně účastní na největší prezentaci Armády ČR. Den pozemního vojska “BAHNA”, se koná ve Strašicích. Na další ročník si bohužel budou muset milovníci vojenské techniky počkat až do června 2023.

Kromě prohlídek určených pro individuální turistiku pořádáme po předchozí domluvě také vzdělávací programy pro školy a firemní i adrenalinové prezentační akce.

OTEVÍRACÍ DOBA:

květen, červen: Úterý - Neděle 9:00 -17:00 hodin
červenec, srpen: Pondělí - Neděle 9:00 – 17:00 hodin
září: Sobota – Neděle 9:00 -17:00 hodin

Od října až do 1. 5. je muzeum pro veřejnost uzavřené.

VOJENSKÉ MUZEUM NA DEMARKAČNÍ LINII V ROKYCANECH
Kontakt:

www.vojenskemuzeumrokycany.cz
Facebook: Vojenské muzeum Rokycany

Šťáhlavská ulice 1284
337 01 Rokycany
Mobil: +420 603 528 875 E-mail: radka.vavrova@email.cz