Městečko Loštice leží na úrodné Hané nedaleko Olomouce a je považováno za kolébku výroby této sýrové delikatesy.

Muzeum Olomouckých tvarůžků zde postavil a provozuje v současné době jediný výrobce Olomouckých tvarůžků na světě. V loňském roce oslavilo již 25. výročí od svého založení. V moderně pojatých expozicích návštěvníci proniknou do historie Olomouckých tvarůžků od nejstarších pramenů až do současnosti.

Muzeum Olomouckých tvarůžků v LošticíchZdroj: A.W.spol. s.r.o.

Vstup do muzea začíná v bývalých stájích, kde návštěvník vstoupí do Velkého příběhu, který vypráví o historii Olomouckých tvarůžků a rodu Wesselsů. Začíná prvními zmínkami o výrobě Olomouckých tvarůžků i s prvními fotografiemi. Dál pak volně sleduje linii výroby od zpracování tvarohu, formování a koupání tvarůžků, až po jejich balení včetně funkční stloukačky na bedničky. Velký příběh je ojedinělý i tím, že ukazuje dobu, kdy se výroba ruční měnila na strojní, se kterou začala právě dcera Aloise Wesselse – Františka se svým manželem Karlem Pivným. Na osudu jednotlivých osobností demonstruje expozice počátky výroby Olomouckých tvarůžků přes dobu před první světovou válkou, kdy se členové rodu Wesselsů stali největšími výrobci Olomouckých tvarůžků.

Muzeum Olomouckých tvarůžků v LošticíchZdroj: A.W.spol. s.r.o.

Druhé poschodí otevírá dobová pracovna Karla Pivného, další místností je stylové retro "Sokolské kino Loštice". Promítání historických filmů z výroby vrátí všechny do časů minulých, hraný Příběh neobvyklé vůně naopak popisuje zahájení výroby tvarůžků svěží humornou formou. Do světa fantazie pozve, a to nejen děti, animovaná pohádka Tvarůžek ve škole. Takže na své si zde přijdou všechny věkové kategorie.

Muzeum Olomouckých tvarůžků v LošticíchZdroj: A.W.spol. s.r.o.

Za zmínku stojí i originály formovacího a koupacího stroje z 20. století a celá jedna místnost je koncipována jako současná výroba vč. průvodce, kterým není nikdo jiný než vedoucí výroby. Poslední část muzea je věnována tvarůžkovým pokrmům. Spousta tvarůžkových receptů a kulinární fotografie často naladí chuťové pohárky návštěvníků tak, že neodolají, a buď si v přilehlé podnikové prodejně nějakou dobrotu koupí, nebo si ve vyhlášené Restauraci U Coufalů dají něco z tvarůžkového menu. V Lošticích mohou též ochutnat slané tvarůžkové moučníky či tvarůžkovou zmrzlinu. Olomouckými tvarůžky totiž městečko Loštice přímo žije.

Muzeum je bezbariérové, forma individuálních prohlídek dá každému možnost výběru prohlídky podle jeho zájmu a časových možností. Otevřeno je celoročně 7 dní v týdnu.

 

Muzeum Olomouckých tvarůžků, Palackého 2, 789 83 Loštice, Telefon: +420 583 401 217, E-mail: awmuzeum@tvaruzky.cz, www.tvaruzky.cz,

Provozní doba:            9.00 – 17.30 hod.