Zázemím pro turisty je především rekreační areál Kristýna, který je vyhledáván zvláště v létě díky jezeru s trvale vynikající kvalitou vody ke koupání.

V jeho blízkosti je k dispozici nová síť stezek s povrchem vhodným pro in-line bruslení. In-line dráhy v celkové délce přes 5 km spojují Kristýnu s centrem Hrádku nad Nisou a česko-německo-polským Trojmezím. Samotný areál Kristýna prošel v posledních letech velkou proměnou. Na březích jezera lze odpočívat na písčitých i zatravněných plážích, na dřevěných terasách a molech. Kristýna nabízí ubytování v autokempu, chatkách nebo v penzionu, v areálu je půjčovna kol a koloběžek, lanový park. Pro milovníky tekoucí vody je k dispozici půjčovna lodí. Po Nise je možné plout od Machnína až po německé město Ostritz. Navečer si můžete odpočinout ve zpřístupněných mokřadech nebo zacvičit ve Fitness parku Kristýna, jehož 14 prvků je rozmístěno na březích jezera.

Rekreační areál KristýnaZdroj: Brána Trojzemí, příspěvková organizace

Rekreační areál Kristýna

Centrum Hrádku nad Nisou je městskou památkovou zónou. Při revitalizaci centra města byly archeology nalezené historické prvky začleněny do nové podoby Horního náměstí. Projdete se po starých dlažbách, které byly po staletí ukryty pod povrchem náměstí, k vidění je několik set let stará studna. Obnoven byl barokní morový sloup se sousoším sv. Anny Samotřetí.

Morový sloup na hrádeckém Horním náměstíZdroj: Brána Trojzemí, příspěvková organizace

Morový sloup na hrádeckém Horním náměstí

Další opravené památky najdeme doslova na každém rohu. Na Horním náměstí je to třeba budova restaurace Camelot, v Žitavské ulici podstávkový dům Koník a barokní Grösselova kaple, ve Václavské ulici kompletně rekonstruovaná Schubertova vila, v osadě Uhelná kaple Panny Marie Pomocné.

Podstávkový dům KoníkZdroj: Brána Trojzemí, příspěvková organizace

Podstávkový dům Koník

Obnovena je i většina drobných památek, které jsou nedílnou součástí české krajiny. Tipy pro poznávání krajiny Trojzemí ochotně poskytnou v informačním centru Brána Trojzemí na Horním náměstí, které má otevřeno denně.

www.hradek.eu

www.branatrojzemi.cz