Jeho výhodná poloha ho předurčuje jako výchozí bod pro cykloturistiku i individuální venkovskou turistiku. V dosahu nenáročných jednodenních výletů jsou významné kulturní a historické památky jako Mariánské Lázně, klášter Teplá, husitské město Žlutice, zámek Bečov s relikviářem sv. Maura, barokní městečko Manětín, Rabštejn a mnohé další.

Cesta z města již 15 let provází návštěvníky i místní obyvatele územím jižního Karlovarska. Na kole, pěšky, po železnici i autem se můžete vydat za krásami Slavkovského lesa, minerálními prameny na Tepelsku a Mariánskolázeňsku nebo do historických prostor starobylého kláštera v Teplé. Centrem působení je městečko Toužim, kde spolek provozuje informační centrum a má zázemí pro spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi v regionu.

Karlovarský kraj není pouze krajem lázeňských měst, výstavních kolonád a drahých dovolených. Je také velmi zajímavou oblastí bývalých Sudet. Řídce osídlená krajina zde ukrývá mnoho zaniklých vesnic, spousty tajemných míst a velké množství přírodních zajímavostí. Všechny tyto netradiční místa se spolek Cesta z města snaží zviditelnit a zpřístupnit návštěvníkům regionu.

Při svých cyklistických cestách můžete využít značení regionálních cyklotras, kterých je dnes k dispozici přes 400 km. V informačních centrech i na našich stránkách můžete získat mapu jednotlivých tras s podrobným popisem zajímavých míst. Byl také vytvořen audioprůvodce k jednotlivým trasám, a tyto mp3 soubory si můžete zdarma stáhnout z našich stránek nebo si zapůjčit přímo v infocentrech přehrávač s nahrávkami. V současné domě je již většina našich tras vyznačena standardním žlutým značením Klubu českých turistů a vy tak můžete využívat tradiční systém zavedený v České republice. Mapy k těmto trasám jsou běžně přístupné na webu. Audioprůvodce i letáky o zajímavých místech, která míjíte mohou být příjemným zpestřením vaší cesty.

cyklotrasyZdroj: Karlovarský kraj

Od roku 2009 zve k návštěvě také naučná stezka Sv. Blažeje u Branišova, která vás provede nejen kouzelnou krajinou pod Třebouňským vrchem, ale máte možnost se také seznámit s historií osídlování tohoto koutu země, popřípadě odsud můžete podniknout výpravu po zaniklých mlýnech na Úterském potoce až do městečka Úterý.

Blažejský rybník - naučná stezka sv. Blažeje a Třebouňský vrchZdroj: Karlovarský kraj

Od roku 2013 jsou pro návštěvníky umístěny informační panely na všech železničních stanicích na trati Karlovy Vary – Mariánské Lázně. Díky nim se dozvíte o nejbližších kulturních i přírodních zajímavostech v bezprostřední blízkosti železniční zastávky nebo se můžete nechat inspirovat vytipovaným výletem. V tomto případě jsme byli partnery místní akční skupiny Kraj živých vod, která tento projekt realizovala.

mobiliář informační panely a obnova minerálních pramenůZdroj: Karlovarský kraj

Velmi často a rádi se také podílíme na aktivitách při obnově Bečovské botanické zahrady v Bečově nad Teplou, která je vyhledávaným cílem turistů v tomto městečku, známém především díky umístění relikviáře sv. Maura v areálu státního hradu a zámku. Její mimořádně široká nabídka programů a aktivit uspokojí i náročné návštěvníky, hledající trochu adrenalinu na místní bio ferratě.

bio ferrata v Bečovské botanické zahraděZdroj: Karlovarský kraj

Cesta z města stojí od samého počátku u realizace projektu Kraj živých vod – jedním z jeho výstupů je realizace stejnojmenné naučné stezky. Na Tepelsku je instalováno více než 40 informačních tabulí, které jsou věnovány především historii jednotlivých míst a také minerálním pramenům, které jsou v rámci projektu mapovány a obnovovány. V současné době je možné navštívit na 20 obnovených kyselek, kdy zhruba polovinu z nich můžete i ochutnat.

krajina jižního Karlovarska - prameniště Úterského potokaZdroj: Karlovarský kraj

V roce 2014 jsme společně s místními dobrovolníky obnovili Branišovskou studánku a vytvořili zde odpočinkové místo na cestě z Branišovského údolí do kláštera v Teplé, které je součástí mariánské poutní Skokovské stezky. Na informační tabuli se návštěvníci mimojiné dozví o Branišovském vrchu, kde byla kdysi umístěna observatoř místního významného rodáka - A. M. Davida.

Branišovská studánka - mobiliář pro návštěvníkyZdroj: Karlovarský kraj

Od roku 2014 je pro nás byl důležitá ještě v jedna oblast, a tou byla TMA. Manětínská oblast tmavé oblohy se nachází na pomezí Plzeňského a Karlovarského kraje a zahrnuje katastry 10 obcí, které se na projektu podílí. Celý region se přes masivní nárůst umělého osvětlení v celé Evropě ještě stále vyznačuje zachovalým nočním prostředím a hvězdnou oblohou. Některá odlehlejší místa patří v tomto ohledu k nejlepším lokalitám v ČR a jsou srovnatelná s pohraničními horami a národními parky. Ideální prostor pro pozorování noční oblohy i romantickou noc pod hvězdami.

pozorování oblohy Manětínská TMAZdroj: Karlovarský kraj

Kdo má rád přírodu, pohyb a chce poznat i něco víc, může si tak vybrat z pestré nabídky naší zapomenuté země.

Karlovarský kraj
Závodní 353/88,
360 06 Karlovy Vary