Historie dosahuje daleko do minulosti. Usazovali se zde i Keltové, ale hlavně už roku 1341 je známá Krásná Hora jako královské horní město. K jeho rozkvětu přispěla hlavně těžba. Už ve 13. století se rýžovalo zlato v okolních potocích, ale později se přešlo na hlubinou těžbu. Zlato z královských dolů bylo použito na výrobu svatováclavské koruny, měšťané darovali cca 2,5 kg.
Krásná Hora byla založena pod vrchem Strážník, který býval důležitým strážním místem na župní hranici velké župy kamýcké. I dnes se nám otevře krásný panoramatický pohled z vrchu Strážník. Nechá se tam vyjít uličkou na jižní straně náměstí, která se na okraji města změní v polní cestu. 


Mariánský sloup a kamenný korecMariánský sloup a kamenný korec.Zdroj: Město Krásná hora nad VltavouCentrum městečka vás přivítá krásným malebným náměstím, na kterém se v minulosti konaly časté výroční trhy a poutě. Významnou architektonickou památkou je kostel Sv. Mikuláše. V letních měsících, při pěkném počasí, do něj můžete nahlédnout otevřenými dveřmi. Na západní straně u hlavního vstupu do kostela z obou stran jsou umístěny významné pomníky. První vlevo je vystavěn k památce padlým v první světové válce a druhý vpravo je památník padlých letců. Na náměstí je morový sloup a kamenná míra na obilí tzv. korec na kamenném podstavci. Nezapomeňte se povšimnout radniční věže s hodinami, kde na vrcholu vidíme zkřížená hornická kladívka. Přízemní domy na náměstí s barokními štíty se postupem času měnily v měšťanské domy, proto i v roce 1933 byla zvýšena radniční věž do dnešní velikosti.  
Na městském úřadě v blízkosti náměstí a kostela můžete navštívit malé muzeum „Pravěk a středověk Krásnohorska z pohledu archeologa“.  Návštěvník si může prohlédnout nálezy z blízkého okolí a malovanou historickou divadelní oponu v pracovní době úředníků městského úřadu pondělí, středa: 8:00 – 17:00 hod., úterý a čtvrtek: 8:00 – 15:00 hod., pátek: 8:00 – 13:00 hod.

RestauraceRestaurace Na sále.Zdroj: Město Krásná hora nad Vltavou

Rádi bychom vás pozvali do nově zrekonstruované městské restaurace Na sále, kde vás přivítá milý usměvavý personál a dobré jídlo a pití. Určitě navštivte vnitřní restauraci, kterou zdobí několik obrázků z historie Krásné Hory a na stěnách malované krásné pohledy do města. Restaurace má příjemné venkovní posezení, otevřeno je úterý – sobota. Hotové obědy si můžete vychutnat v restauraci nebo si je odnést v krabičce. Oběd můžete zakončit sladkou tečkou, dezertíky i zmrzlinou.
Na náměstí v současné době probíhá rekonstrukce historické budovy – sýpky, bývalé tvrze. Po rekonstrukci by měl v přízemí vzniknout městský úřad, v prvním patře muzeum a v druhém patře depozitum.

Pomník letcůPomník letcůZdroj: Město Krásná hora nad Vltavou

Městečko leží v kraji kamenů. Při příjezdu od Kamýka se ihned před vjezdem do městečka můžeme dát po žluté turistické značce a po 1 km se nám objeví příjemné posezení, u kterého se nachází kámen Viklan, dle pověsti čertův kámen. V blízkosti najdeme dvě informační tabule, jedna pojednává o historii hornictví na Krásnohorsku a druhá o vzniku kamene a výskytu rostlin či živočišných druhů. Cestou míjíme velký rybník, kde byla provedena revitalizace okolní zeleně. V letních měsících zde budou stoly, lavičky a grily. Můžete si zde odpočinout a posilnit se vlastně připraveným jídlem. Pro grilování si přineste vše s sebou.

Viklan Vindiš u Krásné HoryViklan Vindiš u Krásné Hory.Zdroj: Město Krásná hora nad Vltavou

Žulový balvan Vindiš se dotýká skalního podloží velmi malou plochou svého povrchu. Původní rozměry tohoto skalního bloku byly mnohem větší, jeho délka dosahovala zhruba 5 m. Obyvatelé tohoto regionu však již od středověku využívali zdejší žulové balvany jako stavební materiál. V důsledku činnosti místních kameníků byla z viklanu odštěpena nejméně celá polovina původního skalního bloku, takže na stanovišti zůstala jen jeho jihovýchodní část, na které jsou dosud patrné stopy po zarážení klínů.

Pověst „Čertův kámen“
Čert letěl tímto krajem s kamenem, zde jej upustil a podupal kopyty. 
Energie kamene: vypadá jako velryba či plejtvák obrovský, který je plný zemské energie.
Umístění: viklan je umístěn v oblasti „Na krámcích“. V kronice se uvádí, že v místě stávaly masné krámy. „Krámky se prostírají na jižním svahu Šibeného vrchu a tu, jelikož na témž vrchu skutečně šibenice stávala, dá se předpokládati, že k takovému justičnímu výkonu scházelo se zdaleka mnoho lidu, aby viděli popravu. Než se pánům uráčilo dovésti delikventa na popraviště, lid nucen byl dlouho čekati, bez jídla, nápoje. A tu stranou popraviště prodavači občerstvení prodávali.