„Jsem rád, že můžu pracovat v pivovaru, který byl oceněn nejen tuzemskými znalci piva, ale i odborníky z řad uznávaných zahraničních degustátorů,“ říká ředitel pivovaru, Daniel Dřevikovský.

Jste ředitelem pivovaru, sen mnoha příznivců piva. Jak jste se k této pozici dostal?

Už je tomu víc než 15 let, kdy jsem do pivovaru nastoupil. Tehdy jsem začínal v montérkách na sladovnických humnech.  Poté jsem dlouhá léta pracoval na finančním úseku.  Mám pivo rád, a jak s oblibou říkám, pracovat v pivovaru je něco jiného než být v továrně na kuličková ložiska.

Pivovar Samson je nejstarším pivovarem v Českých Budějovicích. V roce 2014 se stal součástí největšího pivovarnického koncernu na světě, společnosti AB InBev. Jak vám tento krok pomohl?

Pomohl nám hlavně v tom, že díky velkým investicím můžeme opět přinášet vysokou kvalitu piva. A jsem rád, že se Samson po dlouhé době vrací zpět do povědomí Čechů. Naše pivo však již tradičně nachází své zákazníky i v cizině. Produkce tak loni stoupla na 88,3 tisíc hektolitrů. Značce však napomohla nejen finanční podpora a know-how AB InBev, ale i zkušenosti našich zaměstnanců, kteří přispívají k šíření věhlasu českobudějovického piva a jsou na svoji značku náležitě hrdí.

Mají proč, v posledních měsících se vám podařilo získat hned několik ocenění. Jaká vás nejvíce potěšila?

Měl jsem obrovskou radost, když ležák Samson získal v Londýně ocenění World Beer Awards za nejlepší ležák českého typu vyrobený v České republice.  Neméně hrdý jsem také na naše Pito, které ve stejné soutěži získalo ve své kategorii stříbrnou medaili. Ležák Samson zabodoval i v soutěži českých pivních znalců První pivní extraliga. Na konci listopadu 2018 byl pivovar oceněn také redakcí specializovaného časopisu „Pivo, Bier & Ale“ za koncept a realizaci přestavby a celkové modernizace pivovaru. Na prvním místě jsme se také umístili v soutěži Firemní web roku 2018, kategorie Gastro.

Samá ocenění. Nestouplo Vám to do hlavy?

Jediné, co nám může stoupat do hlavy, je naše poctivé budějovické pivo… (smích)

Jsme rádi, že si svůj produkt nenecháváte pro sebe a dostane se i k nám, zákazníkům. Kde na něj můžeme narazit?

Jak se říká, všude dobře, doma nejlíp. Samson je Budějčák, nejvíce se proto zdržuje přímo v Českých Budějovicích. Má své oblíbené hospody, zákazníci ho můžou samozřejmě zakoupit i v obchodech. Samson má ale co říci například i našim slovenským přátelům. Jeho vyvážený charakter oceňují i zákazníci v sousedním Rakousku, Dánsku nebo i v Austrálii. V současné době vyváží pivovar do 20 zemí světa.

V poslední době se rozšířil počet pivovarů a minipivovarů, které neustále přicházejí s novými chutěmi, nabídka je tedy opravdu veliká. Máte i vy nějakou novinku?

Samozřejmě máme, dnes to ani jinak nejde. Škála chutí zákazníka se značně rozšířila a jen tak něco ho neuspokojí, musíme proto držet krok. V závěru roku jsme pro naše příznivce připravili speciál BOCK. Silný ležák je takovou naší delikatesou. A protože před jízdou by alkohol na stůl rozhodně zabloudit neměl, jsem rád, že přinášíme báječnou alternativu, nestárnoucí Pito. Na své si u nás ale přijdou i milovníci klasických piv.

Můžou se zákazníci těšit ještě na nějaké novinky?

Budeme mít nové etikety. Už se na ně těším a doufám, že se budou líbit i našim zákazníkům.

Pivovar Samson a.s., Lidická 458/51, České Budějovice, www.samson.cz