Tip 1: Sviťte úsporně
Protože nastalo období tmy a denního světla je opravdu minimum, bez svícení se ve svých domovech neobejdete. Jak si dostatečně posvítit, ale nezvýšit tím tak své výdaje za elektřinu? Naše rada je jasná – přejděte na LED osvětlení. LEDkami vás čeká 80% úspora a dozajista oceníte i jejich dlouhou životnost. Praktické využití v domácnostech mají i LED pásky, které spolehlivě rozsvítí každý tmavý kout. V kombinaci s pohybovým čidlem navíc budete svítit opravdu jen v případě, kdy to bude potřeba.
Tip 2: Zvažte pořízení tepelného čerpadla
Pokud bydlíte v domě a chcete být samostatní a nezávislí, můžete si pořídit tepelné čerpadlo. Přestože jejich pořizovací cena je poněkud vyšší, tepelná čerpadla mají skvělou návratnost a jsou ideální možností, jak ohřívat vodu a vytápět svůj domov. Jedná se tedy o ekonomický i ekologický způsob vytápění. Navíc na jejich pořízení můžete získat dotace.
Tip 3: Starejte se o radiátory
Abyste si teplo rodinného krbu opravdu uchovali, věnujte zvýšenou péči také radiátorům. V žádném případě je nepřekrývejte záclonami ani závěsy a rozhodně před ně neumisťujte nábytek. Nezapomeňte na to, že aby radiátor správně fungoval, je nutné jej v případě potřeby odvzdušnit.
Tip 4: Prověřte si svého dodavatele elektřiny
V případě, že za elektřinu platíte obrovské sumy, zvažte přechod k jinému dodavateli. I levnější elektřina vám totiž může ušetřit spoustu starostí. Neplaťte zbytečně hodně, když můžete za stejnou službu platit výrazně méně.
Tip 5: Čerstvý vzduch ano, ale s rozumem
Dávejte si pozor na to, jak často a jakým způsobem větráte. Výměna vzduchu v místnostech je důležitá, ale pokud celý den větráte takzvaně na ventilačku, zbytečně se připravujete o teplo. Mnohem efektivnější je otevřít okno dokořán několikrát během dne.
Tip 6: Správně nastavený termostat zabrání tepelným ztrátám
Ušetřit na energiích můžete také díky správně nastavenému termostatu. V době vaší nepřítomnosti by teplota v bytě neměla klesnout o víc než o pět stupňů Celsia. Přestaňte tedy před odchodem z domu vypínat topení. Udržovat v bytě neustále podobnou teplotu je mnohem ekonomičtější, než byt každý den ochlazovat a následně opět vytápět. Ideální teplota v domácnosti se pohybuje mezi 18 a 20 °C.
Tip 7: Neplýtvejte vodou
Aktivitou, při které dochází k největšímu plýtvání vody, je koupání a čištění zubů s otevřeným kohoutkem. Přestože pobyt v horké vodě s pěnou a esenciálními oleji je příjemný, dopřávejte si ho maximálně jednou do týdne. Zbytek dní si vystačíte s rychlou sprchou. To samé platí o čištění zubů s tekoucí vodou. Tímto způsobem vám zcela zbytečně odtékají peníze z peněženky.
Tip 8: Investujte do úsporných spotřebičů
Také neúsporné spotřebiče vaše výdaje za elektřinu zbytečně navyšují. Spolehněte se na úsporné spotřebiče, které vám poskytnou stejné služby, ale za jejichž provoz zaplatíte podstatně méně.
Tip 9: Perte výhodně a na nižší teploty
Patříte k lidem, kteří si v případě nutnosti vyperou v pračce jeden svetr a ponožky? Toto neekonomické chování omezte. Perte vždy pouze naplněnou pračku a snažte se neprat na více než 60 °C. Prádlo bude po vyprání čisté a vaše výdaje za energie nižší.
Tip 10: Eliminujte teplotní úniky
Pokud u vás dochází ke zbytečným teplotním únikům, pravděpodobně je načase váš domov zateplit. Jestliže váš domov není řádně utěsněn a teplo vám uniká okolo oken i dveří, zaizolujte svou domácnost tak, že investujete do plastových oken a okolí dveří utěsníte.
Snižte své výdaje za energie a aplikujte výše zmíněné tipy. Nijak se nepřipravíte o své pohodlí, a ještě si udržíte v peněžence více peněz.