1. Davos Klosters na lyže a snowboard

Davos Klosters na lyže a snowboardDavos Klosters na lyže a snowboardZdroj: Destination Davos Klosters / Matthias Paintner

Středisko je ideální svou vzdáleností pro lyžaře z Čech. Navíc se sem můžete dopravit i přímým nočním vlakem z Prahy a starosti s autem tak ponechat doma. Pestrost terénů je zajištěna a jedinečný je tady zimní návštěvnický program pro všechny ubytované, který vám umožní poznat zblízka místní život a vyzkoušet nové aktivity.

2. Běžky v Dolním Engadinu

Běžky v Dolním EngadinuBěžky v Dolním EngadinuZdroj: Andrea Badrutt

Bezpočet upravovaných stop pro běžkaře v údolí řeky Inn potěší sportovce všech úrovní. Pobyt si můžete zpestřit i běžkařským výletem do malebného údolí Val Müstair, kde začíná Švýcarský národní park. A pokud byste rádi kombinovali se sjezdovkami, nic tomu nebrání, lyžařský areál je přímo nad městečkem Scuol nebo si zajedete do bezcelního Samnaun, kde vás čeká Silvretta Arena propojující Švýcarsko a Rakousko. Po lyžování tady nezapomeňte na shopping.

3. Na sněžnice na Aletsch

Na sněžnice na AletschNa sněžnice na AletschZdroj: Aletsch Arena AG

Aletsch Arena rozkládající se nad splazem nejdelšího evropského ledovce stejného jména láká k mnoha zimním aktivitám, ale bezkonkurenční jsou tady právě výšlapy na sněžnicích s jedinečnými výhledy na panorama těch nejvyšších alpských vrcholů včetně nejfotografovanější hory Švýcarska – Matterhornu.

4. Na výlety pěšky i v zimě

Na výlety pěšky i v ziměNa výlety pěšky i v ziměZdroj: Aletsch Arena AG

Upravované trasy pro pěší dnes najdete již ve všech střediscích. Kdo by se nechtěl vydat do romantiky zimní krajiny po upravené stezce a zůstat sám uprostřed nádherně zasněžené přírody? Stezky pro pěší jsou značeny růžově.

5. Zimní gastronomické zážitky

Zimní gastronomické zážitkyZimní gastronomické zážitkyZdroj: RIGI BAHNEN AG

K zimě neodmyslitelně patří dvě vydatná sýrová jídla – Raclette a Fondue. Zkuste si je vychutnat netradičně – třeba při večeři v historické zubačce cestou na Rigi.

6. Wellness

WellnessWellnessZdroj: Tourismus Engadin Scuol Samnaun Val Müstair / Johannes Fredheim

Ideální relaxací po dnu stráveném aktivním pohybem je návštěva wellness. Dva super tipy pro vás: Bogn Engiadina ve Scuolu s minerálními lázněmi všech tipů, venkovním bazénem a pestrým saunovým světem nebo wellness areál vybudovaný podle návrhu proslulého švýcarského architekta Maria Botty na Rigi Kaltbad, který nabízí úchvatné výhledy na jezero Vierwaldstättersee. Ubytovat se můžete v hotelu, který je s areálem přímo propojen.

7. Grand Train Tour

Grand Train TourGrand Train TourZdroj: Rhätische Bahn AG

Panoramatické vlaky brázdí krajinu i v zimě a vy se můžete nerušeně kochat z pohodlí vagonu. Pokud byste chtěli alespoň trochu ochutnat – využijte nabídky Rhétské dráhy, která nabízí na trase Sv. Mořic – Tirano jízdu v panoramatickém vagonu, který je řazen v regionálních spojích, za rezervační příplatek pouhých CHF  5,-.

8. Vánoční trhy

Vánoční trhyVánoční trhyZdroj: Maude Rion

Začněte advent na jedněch z nejhezčích vánočních trzích ve Švýcarsku, které naleznete v městě Montreux na břehu Ženevského jezera. Nebo si zajeďte přímým nočním vlakem z Prahy nebo Českých Budějovic do Curychu, který je v předvánočním období mimořádně půvabný. 

9. Zimní tradice

Zimní tradiceZimní tradiceZdroj: Lötschental Marketing AG

Fasnacht se říká ve Švýcarsku masopustním oslavám. Setkáte se s nimi po celém Švýcarsku. Mimořádně proslulé jsou v Basileji, Lucernu a ve Wallisu v Lötschentalu. Trvají několik dní a užívají si je hlavně místní, ale turistům je povoleno nahlížet a ti nestíhají žasnout. 

10. Plavby lodí

Plavby lodíPlavby lodíZdroj: SGV AG

Lodní doprava funguje i v zimním období. Po Lucernském jezeře (Vierwaldstättersee) dopravují dokonce lyžaře nebo výletníky, kteří se chtějí vydat nejstarší zubačkou Evropy na královnu hor Rigi. O nedělích se pořádají speciální brunch plavby a milovníci dobrého jídla si mohou dopřát speciální kulinářské plavby po celý rok.