Naše významné jubileum – sto let od založení Československé republiky – oslaví i Muzeum města Brna svojí letošní hlavní výstavou na hradě Špilberku. Jmenuje se „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“, otevírá se od 3. května a ukáže mnoho zajímavého. Návštěvníci na ní poznají, jak hrůzný byl závěr první světové války, co vedlo ke vzniku samostatného československého státu i co se dělo přímo v Brně při jeho vyhlašování. Vydají se na jakousi cestu od války k nové republice. Provázet je na ní budou poutavé příběhy i množství historických exponátů.

Výstava ukáže, že válka měla navzdory všem hrůzám i pozitivní důsledky pro společnost. V Evropě vzniklo mnoho nových samostatných států a došlo k obrovskému technickému rozmachu. Proto expozice přiblíží, jak se měnila mapa i jaké vynálezy se objevily právě za války. Některé se používají dodnes – třeba náramkové hodinky nebo hygienické vložky.

Návštěvníci se ale také podívají přímo do Brna o sto let zpět. Zatímco 28. října dorazila do Brna pouze zpráva o založení státu, 29. října už se ve městě shromažďovaly tzv. tábory lidu. Při vlně euforie dokonce došlo na náměstí Svobody k poškození sochy Wehrmanna, která pro lidi byla symbolem monarchie a němectví. Repliku Wehrmanna teď lidé uvidí na Špilberku, stejně tak spoustu autentických fotografií a válečných suvenýrů vojáků, kteří se vraceli z fronty domů do Brna.

Kromě nich výstava připomene i šikovné válečné chirurgy, československé legionáře nebo sokolské hlídky. K vidění budou také válečné uniformy a zbraně – některé z nich dokonce k vyzkoušení. V závěru expozice na návštěvníky dýchne příjemná atmosféra první republiky díky ukázkám dobové módy. Největší letošní výstava Muzea města Brna na hradě Špilberku potrvá až do konce roku.

Více informací najdete zde