Začneme dobrou zprávou – v půjčkách se my Češi rok od roku orientujeme líp. Zaplaťpánbůh, o finanční gramotnosti se už dnes mluví nejen v médiích, ale i na školách. Zlepšení potvrzuje i poslední průzkum ze srpna 2022, který zpracovala Česká bankovní asociace.

Samozřejmě, i tak je pořád co zlepšovat – částečné potíže v orientaci ve financích i dnes přiznává většina Čechů. Když jde o půjčky, odborníci na finance radí zejména:

1. Nepůjčujte si na zbytečnosti

Zní to jako prkotina, odlišit zbytnou věc od nezbytné, ale nemusí být vždycky hračka. Půjčka stojí za úvahu, pokud jde o něco, bez čeho se vaše rodina neobejde doma, v práci nebo ve škole. Například pračka, auto na dojíždění, případně studijní notebook.

Dobrým vodítkem je také životnost věcí, na které si půjčujete. Finanční poradci nejvíce varují před zadlužováním se kvůli pomíjivým zážitkům, jako jsou dovolená, bohaté Vánoce nebo svatba. Když už, půjčujte si jen na věci, která vám vydrží i dlouho poté, co je splatíte.

TIP: Existuje spousta obchodů, kde nezbytné věci nakoupíte na splátky, často dokonce i bez navýšení.

2. Při žádosti o půjčku uvádějte pouze pravdivé údaje

Pokud vám jedna banka neschválí půjčku a neuspějete ani u druhé, berte to jako varování, že půjčovat si v tuto chvíli je špatný nápad. Pravděpodobně existuje dobrý důvod, proč vás odmítli: Nemáte pravidelný příjem, další půjčku už si nemůžete dovolit, protože byste ji nezvládli splácet, nebo například máte záznam v registrech dlužníků.

Jste v pokušení raději zalhat nebo něco zatajit, či dokonce zfalšovat dokumenty, jen abyste půjčku dostali? Pozor, dostáváte se na tenký led. Kromě toho, že si banka umí spoustu věcí ověřit a usvědčit vás ze lži, naplňujete také skutkovou podstatu trestného činu úvěrového podvodu.

Zdroj: hellobank.cz

3. Hlídejte si údaj RPSN, který vyjadřuje skutečné náklady na půjčku

Někteří poskytovatelé půjček se rádi chlubí měsíční splátkou nebo akční úrokovou sazbou. Oba údaje ovšem mohou být zavádějící. Nedozvíte se z nich to zásadní – kolik vás půjčka opravdu bude stát. Při posuzování výhodnosti a srovnávání úvěrů mezi sebou proto nejvíc záleží na RPSN. Sazbě, která v sobě zahrnuje jak úroky, tak všechny další náklady a poplatky.

Uvádět skutečné náklady je pro poskytovatele půjček povinné ze zákona a platí, že čím nižší RPSN, tím výhodnější půjčka. A pokud se rozhodujete mezi dvěma půjčkami s podobnou výší RPSN, doporučujeme vzít ji od té banky, která vám nabídne jasné a srozumitelné podmínky. A tak jako u Hello bank! - je samozřejmostí znát konečnou cenu půjčky hned po dokončení žádosti.