Více na www.tanecpraha.org

Jubilejní ročník festivalu se uskuteční v Praze od 1. do 25. června 2018 a již od konce května oživí dalších 20 měst a obcí ČR. Ponese se ve vizuálním stylu i duchu motta posledního ročníku: TANCEM PROTI PŘEDSUDKŮM. 30. ročník festivalu navíc dokáže, že na věku nikdy nezáleželo méně. Dárkem pro diváky je Gala Opening festivalu: návrat Jiřího Kyliána (CZ/NL), tentokrát s komorním multižánrovým představením „East Shadow.“ O excelentní závěr ve Foru Karlín se 23.–25. 6. postarají inscenace „SUNNYEmanuela Gata (IL/FR) s živou hudbou Awira Leona a „Dancing GrandmothersEun-Me Ahn (KR) s devíti tančícími babičkami v symbióze s vynikajícími tanečníky. Pouští se do divokého světa barev, oslovuje seniory na cestách venkovem, dokumentuje je filmově a uvádí na scénu.

Program 30. ročníku je nabitý osobnostmi s velkou zkušeností a respektem. Na scéně uvidíme Germaine Acogny, matku afrického současného tance, pak kanadskou cyberpunkovou královnu Louise Lecavalier,“ říká ředitelka Yvona Kreuzmannová a pokračuje: „Do zákoutí mystické mexické kultury nás pozvou Foco alAire a do inspirace ze světa dětské fantazie nás ponoří vlámský kabinet k. Velký prostor dostanou koprodukce českých umělců se zahraničními, čímž reflektujeme výrazný posun taneční scény u nás, a nechybí ani prostor talentům z Afriky i Evropy.

Gala-Opening festivalu – PONEC, 1. - 3. 6. 2018 Jiří Kylián: East Shadow 

Zdroj: Asset Media

Japonské Aichi Triennale oslovilo roku 2013 umělce se dvěma tématy: Samuel Beckett a pomoc obětem tsunami z roku 2011. Jiří Kylián o svém díle říká:

Sloučení filmu a živého představení je tak jednoduché a samozřejmé jako koexistence života a smrti. V našem představení je přítomnost té „velké vlny“ vlastně jen metaforou mnohých nebezpečí, která nás provázejí po velkou část našeho života. V představení se tedy jedná o absurdní text, absurdní existenci dvou stárnoucích a ohrožených jedinců, a o strhující proud částečně improvizované a částečně komponované hudby.

Letos TANEC PRAHA uvádí hned čtyři mezinárodní koprodukce českých tvůrců: Útočiště Viliama Dočolomanského, SAME SAME Karine Ponties, Sunday Neurosis Jiřího Pokorného a Radima Vizváryho a NEBOJ tvůrčí dvojice Mossoux – Bonté, nechybí ani pestrý doprovodný program. 

Zdroj: Youtube

https://www.youtube.com/watch?v=tXVt-JhXofY

https://www.youtube.com/watch?v=VvvSXf5PAMA

https://www.youtube.com/watch?v=zSVoR7Ylsbo

https://www.youtube.com/watch?v=Y6Couhxm7tg