Plzeňskou éru začala Porta před 40 lety, v červenci roku 1981. Nejdříve v areálu výstaviště, o dva roky později v lochotínském amfiteátru. Plzeň byla ideální, jak zavzpomínal v Plzeňském deníku roku 2016 jeden z diváků památného ročníku Jan Šafr: „Město mělo pořád ten cejch lži. Že ho osvobodili Američané, a ne Rusové, všichni věděli. A trampové obzvlášť. Kdo tenkrát měl na bundě americkou vlajku, byl prostě frajer. I proto sem Porta, kde se takových bund s vlajkami sešlo dost a dost, prostě patřila. Ten první rok si všichni moc užili.“

Zdroj: Statutární město Plzeň

Právě 80. léta patří v historii festivalu k těm nejúspěšnějším. Každým rokem se zvyšoval počet návštěvníků. Porta se stala jakýmsi ostrůvkem, když ne svobodného vyjadřování, tak alespoň svobodného myšlení. Tehdejší režim Portu sice podporoval, ale zároveň zakazoval nechtěné písničky i interprety. Vrcholem se stala Porta roku 1989. Za čtyři dny se v Plzni vystřídalo na 35 tisíc lidí.  Byly to časy, na které se nezapomíná. Proto město Plzeň připravilo výstavu „Fenomén Porta, 1981-1989, Plzeň“, kterou doprovodí U Branky koncerty Slávka Janouška a Luboše Vondráka (9. 7.), skupiny Klíč (16. 7.), E.F.S. – Experimentální folkové studio (30. 7.) se začátkem v 18 h. a na nádvoří Plzeňského Prazdroje 23. 7. koncert skupin COP, Kamelot a Žalman a spol. od 16.30 h. Koncerty U Branky jsou zdarma, v Plzeňském Prazdroji vstupné činí 50 Kč.

Autory výstavy jsou Pavel „Major“ Vorel, Petr Vrobel a Michal Jupp Konečný s využitím podkladů od široké sítě muzikantů, přátel a pamětníků. Výstava pozve i na letošní festival Porta, jehož finálový večer se koná v Řevnicích ve dnech 16. - 18. července 2021.

www.plzen.eu