Nepůjčí úplně každému

Narazíte-li na společnost holedbající se tím, že půjčí peníze komukoli bez rozdílu bonity, nejspíše je tento subjekt nepoctivý. Minimálně je na jeho chování něco zvláštního. Spolehliví poskytovatelé nebankovních půjček jasně stanovují podmínky, za nichž jsou ochotni peníze půjčit. Ostatně už novela zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru a samozřejmě i norma č. 258/2016 Sb. hovoří o nutnosti prověřování bonity klientů ze strany poskytovatelů půjček. Nebankovní společnosti nejčastěji požadují po potenciálních klientech, aby dokázali výši svého příjmu. Pokud se jedná o podnikatele, ti samozřejmě musí dokladovat své faktury za uplynulé období. Jinak se jako nejčastější záruky objevuje například:

  • přítomnost ručitele,
  • zástava nemovitostí,
  • zástava movitého majetku.       

Uvádí transparentní podmínky 

Chcete si vzít půjčku a podmínky studujete lupou, jelikož jsou sepsány tak malým písmem, že nejdou vidět? Pokud ano, rychle se vydejte o dům dál a vyberte si úplně jiný úvěr. Takový, u něhož jsou pravidla hry sepsána minimálním písmem, rozhodně nestojí za to. Stejně jako poskytovatel vyžaduje seriózní jednání od dlužníků, i vy jako klient konkrétní nebankovní instituce musíte chtít, aby všechno probíhalo hladce, a vy jste věděli o každém kroku, který případně daná finanční instituce bude chtít učinit. 

Vše se obejde bez zbytečného papírování

Úvěrové smlouvy u mnohých společností jsou typické především svou maximální délkou. Na jednu stranu je sice hezké, že smlouva obsahuje spousty podrobných informací. Na stranu druhou, kdo se ve smlouvě nevyzná, nic z ní pravděpodobně mít nebude. Optimální jsou proto smlouvy o úvěrech, které jsou přehledné, přesné a ne příliš obsáhlé. Vyznat se v dané smlouvě by mělo být pro člověka doslova hračkou. V některých případech se vše dokonce řeší přímo online. 

Vše vám vysvětlí

Chcete znát ohledně půjčky nějakou informaci a prostě ji za žádných okolností nemůžete najít? Existují sice portály, kde najdete skoro všechno, jako jsou třeba Hyperfinance.cz, nicméně některé záležitosti mohou být zcela specifické. Optimální poskytovatel se pozná podle toho, že bude velmi rychle reagovat na jakýkoli dotaz. Mnohé finanční instituce mají dokonce přímo analogové okno, v němž odpovídají na rychlé dotazy týkající se nabízených produktů. Vstřícnost musí být základem chování poskytovatele. V opačném případě se jako zájemce o půjčku nebojte obrátit na někoho jiného.

Přeplatek bude minimální

Tento aspekt uvádíme až jako poslední, nicméně takto v pořadí být rozhodně nemusí. Naopak. Výše přeplatku je nesmírně důležitá pro každého z nás. Čím méně peněz dáte poskytovateli navíc, tím samozřejmě lépe pro vás. Jak výši přeplatku jednoduchým způsobem zjistit? Prostě si vše spočítáte. Nejprve si zjistíte výši půjčené sumy a následně si sečtete všechny splátky, jež vám byly v dlouhodobějším horizontu vyměřeny. Rozdíl bude značit onen přeplatek. Mnohdy nebankovní společnosti nazývají tento rozdíl manipulačním poplatkem.