1 - Výběr dobrého izolačního materiálu

Zajištění tepelného komfortu a zdravého mikroklimatu v interiéru je jedním z úkolů izolace. Kamenná vlna splňuje nejvyšší požadavky – v zimě efektivně zadržuje v budově teplo, zatímco v létě udržuje chlad. Výrobky z kamenné vlny si zachovávají své vlastnosti po celou dobu své životnosti, která se stanoví na více než 55 let.

Pokud chceme, aby náš dům byl nejen teplý, ale také tichý, vybírejme výrobky, které izolují interiér od venkovního i vnitřního hluku, ztišují ozvěnu a zklidňují vibrace. Izolace z kamenné vlny ROCKWOOL je vysoce účinná – může až osmkrát snížit hluk pronikající z vyššího patra.

2 - Požární bezpečnost

To je jedno z nejdůležitějších kritérií při výběru izolačního materiálu. Z tohoto hlediska kamenná vlna také obstojí na jedničku. Tento výrobek se v převážné míře vyrábí z kamenných materiálů (bazalt, gabro, vápenec, koks) spojených vaznými prostředky s přísadou impregnačních látek. Díky tomu je kamenná vlna nehořlavá – má nejvyšší třídu reakce na oheň A1.

Izolace z kamenné vlny ROCKWOOL je odolná vůči teplotám do 1000 °C. Znamená to, že kamenná vlna ROCKWOOL nehoří, a přitom chrání a zabraňuje šíření ohně. Kromě toho nepřispívá ani k emisi toxického kouře, a ani nevytváří hořící kapky.

3 - Paropropustnost izolace

Pouze izolační materiál, který je paropropustný, zajišťuje zdravé mikroklima v místnostech. Takovou izolací je kamenná vlna. Díky tomu, že je paropropustná, dům dýchá, a vlhkost přirozeně prochází stěnami a střechou budovy. To chrání dům před vznikem hub a plísní, a zajišťuje příjemné mikroklima. Navíc nové zdi zateplené kamennou vlnou vysychají až třikrát rychleji než po zateplení materiálem neodvádějícím vlhko.

4 - Tloušťka izolační vrstvy

Tloušťka izolační vrstvy je vázána na platné Technické podmínky, z nichž vyplývá, že minimální požadavky na tepelně izolační schopnosti střech činí U<0,18 W/m2K. Je však vhodné tloušťku izolace střechy zvýšit – nezapomínejme na to, že od roku 2021 vstoupí v platnost nové požadavky a součinitel U bude muset být maximálně 0,15 W/m2K. Proto při zateplování budovy kamennou vlnou pokládejme vrstvu minimálně 30 cm, u energeticky úsporných domů pak 35 cm.

5 - Kdy pokládat tepelnou izolaci?

Zateplení střechy a podkroví se provádí po ukončení konstrukčních prací, po pokládce střešní krytiny a izolace proti větru. Je to tedy fáze, kdy jsou hotové již všechny mokré procesy.

K zateplení střechy můžeme přistoupit společně s konečnými úpravami ostatních místností, anebo odložit tyto práce na později. Střešní plocha může totiž zůstat delší dobu nezateplená pod podmínkou, že na stropu posledního podlaží se provede pokládka vrstvy tepelné izolace ve vhodné tloušťce.

Podkroví je nejlepší zateplit na konci všech mokrých procesů. S kamennou vlnou je možné provádět tyto práce po celý rok bez ohledu na teplotu a vlhkost vzduchu. Kamenná vlna je totiž rozměrově stabilní jak při zvýšené teplotě 70 °C, tak při vlhkosti vzduchu 90 %.

Zdroj: www.rockwool.cz