Z tohoto plyne jedna nevyhnutelní skutečnost. Ano, i psi trpí “ponorkovou nemocí”. Pes se zadrženou energií se může stát destruktivním, otravným, frustrovaným a neustále si vyžadujícím pozornost. "S COVIDEM jsme navzájem doma." Místo toho, abychom to považovali za něco negativního, pojďme v tom objevovat ukryté poklady a nás a naše psy a něčím novým obohatit náš vztah, naše pouto s nimi. Zde uvedu několik postřehů a rad: Soustřeďte se na svůj domov tím, že budete různými triky a konstruktivním cvičením směrovat pocity vašeho psa, zejména když jste všichni uvnitř. Naučit svého psa novým trikům je způsob, jak svého psa psychicky i fyzicky zvládat po dlouhou dobu karantény. Někteří psi jsou tak nadšení, až přímo draví, že hlavním úkolem je udržet soustředění během tréninku v domácnosti. Klíčem je udržet ho vždy v pozitivní a šťastné náladě, Cviky stačí krátké a vždy končené úspěšným jackpotem, jako jsou pamlsky a hlavně pochvala, pohlazení a úsměv. Je 8 takových strategických metod, jak udržet energii vašeho psa pod pokličkou.

1.Přespříliš energického psa zklidníte tím, že ho necháte vykonávat pomalé cviky nenáročné na energii, jako je řada za sebou jdoucích odložení v sedě s povelem „zůstaň“. Poté nechte svého psa chvíli jen sedět se zvednutými předními tlapkami. Změňte aktivity na trénink, aby se váš vysokoenergetický pes naučil následovat vodítko a soustředit se na to, co se chystáte vyslovit za další povel.

2. Dodávejte pozitivní energii. "Váš emoční stav je klíčový!“, "Pokud máš pocit, že ztrácíš trpělivost, nadechni se, klidně se podívej na svého psa a zkus to znovu."

Psi mohou cítit naši frustraci a stres z COVIDu. Jsou tu pro nás, stejně jako my pro ně.

3. Proměňte nežádoucí chování v uvítací triky. Místo toho, abyste svého psa pokárali, když na vás skočí, začněte ho odměňovat, když sedí. Pak ho nalákejte, aby vyskočil na místo. Řekněte zábavnou frázi, například „bingo!“ Jakmile vyskočí do vzduchu, odměňte ho lahůdkou. Pokud se na vás pokouší skočit, umístěte mezi sebe nějakou překážku, ta tomu zabrání.

Buďte kreativní.

Nabízím několik zábavných halových her, které vám pomohou lépe zaostřit na vašeho psa.

4. Ukryjte pamlsky v časopisech, ručnících nebo novinách. Začněte nejprve tím, že svému psovi předvedete lahůdku. Nechte ho sedět a dívat se, jak tuto pochoutku „schováváte“ v ručníku, časopise nebo novinách, které zhroutíte. Poté mu ukažte s povelem “hledej!”, aby si svou pochoutku objevil sám. A když to udělá, pochvalte ho. Můžete přidat další vrstvy novin nebo látek, abyste učinili hru obtížnější.

5. Proměňte svůj prázdný karton od vajec na hračku s mottem jídla. Odřízněte dna vaječných jamek. Ukryjte pamlsky uvnitř kartonu. Pomocí kobercové pásky uzavřete víko boxu a povzbuďte svého psa, aby otevřel a snažil se své pamlsky dostat ven.

6. Požádejte svého psa, aby pomohl uklidit pokoj. Umístěte hračku do otevřeného boxu (nebo lepenkové krabice) a přivolejte ho s povelem “přines”. Když zvedne hračku z krabice, položte ruku na krabici a vyzvěte ho, aby vám hračku vrátil. Označte tento úkol pamlskem jako splněný, nechte hračku spadnout do krabice a krabici uzavřete. Postupně můžete přidat slovní povel „ukliď honem! “. Naučíte tak svého psa, aby přinesl hračky roztroušené po podlaze a dal je do této krabice s hračkami.

7. Zahrajte si hru přetahování a uvolňování, která obsahuje tři triky: chytněte, přitahujte a dávejte. U nevybouřených psů začněte tím, že mu ukážete tažné lano a řeknete: „Tah!“ a pevně držíte lano. Když zatáhnete, vždy k tomu říkejte “Taaah”. Pomocí dvou identických lanových hraček naučte svého psa, aby se uvolnil. Pokud se váš pes s vysokou hračkou zdráhá upustit hračku, nalákejte ho druhou hračkou, aby upustil tu první. Když upustí, řekněte pochvalu „hodný“ nebo “dej“.

8. Spusťte základny. V otevřené místnosti umístěte čtyři polštáře několik stop od sebe. Nechte svého psa sedět na první základně a pomocí pochoutky mu nasměrujte, aby šel na druhý polštář, poté na třetí a poté na čtvrtý. Buďte se svým psem, abyste ho vedli k dalšímu polštáři, aby soustředil svůj pohyb.

Sami vymyslíte jistě mnoho různých variant.

Mnoho sil, optimismu a dobrých kousků s vaším psem.

MVDr. Pavel Vokrouhlík

https://nazdabori.cz/