Mediálnímu vzdělávání se v současné době chtějí více a více věnovat pedagogové na různých školách. Ideální doba, kdy začít, je už od prvního stupně základních škol. Získat jistotu v tématech (od online bezpečnosti, přes sociální sítě a vědomě strávený čas na internetu a s mobilem, až po zpravodajství a mediální manipulace a dezinformace) jim už přes 17 let pomáhá vzdělávací program Jeden svět na školách organizace Člověk síti skrze nabídku svých materiálů do výuky na portálu JSNS.CZ. Ale nemusí to být nutně jen školy, které se mohou věnovat rozvoji mediální gramotnosti dětí a mladých lidí.

Vyzkoušejte materiály Jednoho světa na školách. Svým zpracováním zaujmou i nejmenší děti.Vyzkoušejte materiály Jednoho světa na školách. Svým zpracováním zaujmou i nejmenší děti.Zdroj: JSNS

Tipy pro rodiče

Stejně jako učíme děti orientovat se v dopravním provozu nebo zacházet s nožem, můžeme si s nimi povídat o tom, jaký vliv na nás mají různá mediální sdělení a jak si bezpečně nastavit hranice pro práci s telefonem. Nejenže podobnými rozhovory rozvíjíme jejich (a často i svou) mediální gramotnost, ale prohlubujeme také vzájemnou důvěru. Třeba tím, že se jich na některé věci sami doptáváme. V rychle měnícím se mediálním prostředí jsou to totiž často děti, které novým trendům a sociálním sítím mnohdy rozumí lépe než dospělí. Nevystupovat z pozice někoho, kdo všechno zná, doporučují ze své zkušenosti i vyučující, kteří se mediálnímu vzdělávání (třeba i s programem JSNS) dlouhodobě věnují.

Takže – jak můžete své děti podpořit, aby dokázaly odolat závislostem, orientovaly se v záplavě informací, kriticky hodnotily mediální sdělení, rozpoznaly falešné profily na sociálních sítích nebo čelily kyberšikaně?

Pro začátek si začněte společně povídat. O čem? Pomoci vám může třeba některá z více než 30 aktivit – filmů, snímků, her – které i rodičům nabízí zdarma portál JSNS.cz. Materiály jsou zde přehledně rozděleny do tří kategorií podle věku. Díky výběru materiálů můžete pomoci svým dětem nejen hravě zmáknout technické dovednosti (jako například nastavit si bezpečné heslo nebo čas strávený s tabletem), ale postupně společně také můžete získávat jistotu v tom, jak se chovat eticky online, jak rozpoznat kyberšikanu a jak chránit své soukromí. V neposlední řadě pak budete i jistější v kritickém posuzování informací a rozlišování mezi pravdivými a nepravdivými zprávami.