Celostátní turnaj zrakově postižených ve střelbě nazvaný Novoroční trefa aneb Memoriál Josefa Martina Kikty je v komunitě lidí s těžkou vadou zraku známou a roky prověřenou lednovou akcí. Pojmenován je po Josefu Kiktovi, zrakově handicapovaném občanovi z našeho kraje, který v Ostravě před léty tuto  zdánlivě netradiční sportovní disciplínu nevidomých zavedl a propagoval.  Akci na jeho památku pravidelně pořádá TyfloCentrum Ostrava, jedno ze stěžejních středisek pomoci nevidomým a slabozrakým v našem regionu, jehož zaměstnancem pan Kikta byl.

Zdroj: Tyflocentrum Ostrava

V lednu se opět v Ostravě mohli setkat zrakově handicapovaní sportovní střelci ze všech koutů České republiky. Podmínkou zápisu do startovní listiny je členství ve střeleckém oddíle a body získané v tomto turnaji se závodníkovi započítávají do celkového klubového výsledku. Dveře jsou otevřeny jak nevidomým mužům, tak ženám, okrajově se mohou účastnit i lidé, kteří problém se zrakem nemají.

Soutěž letos měla tři hlavní kategorie – střelbu z pistole rozdělenou pro obě pohlaví a pak smíšenou střelbu ze vzduchovky. Tato kategorie byla napínavá do poslední chvíle, neboť vítěz vyhrál o jediný bod, a navíc to byla žena – paní Tereza Přikrylová z oddílu Tandem Brno, která k tomu ovládla i kategorii pistole-ženy. Nejlepší trefu mezi pistolníky měl Milan Hradil z SK Handicap Zlín. Paradoxem je, že ostravští rodáci se akce nezúčastnili, ale to se může za rok změnit, protože TyfloCentrum loni zakoupilo nové tréninkové zbraně a na podzim otevřelo pro zájemce pravidelný kurz. Na koupi svou aktivitou přispěl mj. i Ostravak, hnutí občanů.

Zdroj: Tyflocentrum Ostrava

A jak je možné, že lidé s fatálním problémem se zrakem se dokážou trefit do černého? Vtip je v tom, že ačkoliv mají na výběr vzduchovku nebo pistoli, nestřílí jimi projektily. Jde o speciální laserové zbraně, které fungují na principu zvukového signálu a k nimž je nutné mít  specifický střelecký trenažér. Tvoří ho terč spárovaný s počítačem s unikátním softwarem, jenž umožňuje zvukovou orientaci při míření. Program zároveň stanovuje časový limit před jednotlivým výstřelem a hlásí závodníkovi hodnotu a směr zásahu.

Zdroj: Tyflocentrum Ostrava

A protože soutěžící musí místo očí na šťopkách mít uši, žádné fanouškovské povzbuzování nepřipadá v úvahu, při klání je nutný naprostý klid, že by bylo slyšet spadnout špendlík.  Základní parametry této simulované zvukové střelby jsou však shodné s palbou ostrými. Střílet se může jak ve stoje, tak v sedě – a především je nutná pevná paže, stabilní postoj a koncentrovaná klidná mysl…

Zdroj: Ostravak, hnutí občanů

Zadavatel: Ostravak, hnutí občanů
Zpracovatel: Ostravak, hnutí občanů