Airsoft je pojem používaný pro všechny činnosti související s replikami zbraní. Jedná se o speciální modely určené právě pro tento sport. Jejich vzhled má odrážet vzhled modelů střelných zbraní, které používá armáda a další uniformované a speciální služby. Nechybí ani repliky zbraní, které doprovázely hrdiny kultovních filmů, knih nebo sci-fi seriálů. Airsoftová nabídka zahrnuje různé typy pušek, samopalů, revolverů, brokovnic a dokonce i granátometů. Jsou vyrobeny v měřítku 1:1 a vypadají velmi realisticky a co je nejlepší - můžete z nich i střílet.

Airsoftové repliky zbraní se používají v tzv střílečkách. Dva týmy stojí proti sobě a mohou realizovat scénáře skutečných bojů, které se odehrály ve více či méně nedávné historii, například rekonstruovat boje s Talibanem nebo bitvy ve Vietnamu. Tyto střílečky mohou trvat celý den nebo víkend a nazývají se Mil-Sims. Velmi důležité jsou i realistické kulisy, tedy vojenské uniformy, helmy, zákopy, kasárny a někdy i tank.

Mil-Sims jsou pokročilou formou airsoftových stříleček a obrovským počinem, a proto se tento typ soutěží neorganizuje příliš často. Mnohem častěji se v lese můžeme setkat s několikahodinovými střílečkami, které vyžadují pouze základní vybavení. Jsou organizovány cyklicky a mohou probíhat i podle různých scénářů – pro zpestření hry. Někdy se stává, že oblast střílečky není les, ale nějaké opuštěné sklady nebo továrny. Hovoříme tedy o hrách CQB, při kterých jsou limity na sílu zbraně.

Zdroj: gunfire.com/cs

Co potřebujeme ke hře, abychom mohli začít?

Airsoft zbraně můžeme kupovat a používat bez jakýchkoliv povolení. Na internetu najdete obchody jako je Gunfire.com, které se na jejich prodej specializují. Nakoupíme tam i plastové kuličky a ochranné brýle - to je základní sada airsoftového vybavení, ale i další taktické doplňky, které hráči často používají. Pokud jde o fyzickou přípravu, můžeme přizpůsobit druh střílečky našim možnostem. Lidé, kteří své dobrodružství s airsoftem teprve začínají, mohou využít služeb firem, které střílečky profesionálně organizují. To je velmi dobrá varianta, protože si můžete zapůjčit veškeré potřebné vybavení a absolvovat krátké zaškolení v jeho používání. Díky tomu nepotřebujete mít žádné zkušenosti, abyste s airsoftovou hrou rovnou mohli začít.