Abychom mohli pochopit současný stav trhu s bydlením, musíme vzít v úvahu historická data. Trh s nemovitostmi má u nás poměrně krátkou tradici, začal se u nás utvářet po sametové revoluci, kdy došlo k otevření ekonomiky a od centrálně plánovaného hospodářství se přešlo k hospodářství tržnímu. Vyvstala řada otázek, jejichž cílem bylo pochopit dosavadní vývoj a nalézt odpovědi na to, jakým směrem a s jakou dynamikou se bude trh s nemovitostmi ubírat.  Hodnota nemovitosti je obvykle mnohem vyšší než ostatní komodity na trhu, pořizovací náklady jsou vysoké a proces směny bývá zdlouhavý, likvidita je tedy nízká. Nemovitost může být užívána vlastníkem nemovitosti k uspokojení bytové potřeby, může být pronajímána nebo sloužit jako dlouhodobá investice.

Ekonomika podléhá řadě očekávaných i neočekávaných vlivů a změn a jeho průběh je jen zcela výjimečně ideální. Žádná ekonomika se v praxi nevyvíjí rovnoměrně. Hospodářský cyklus je opakující se nesoulad mezi potenciálním a skutečným produktem národního hospodářství. Potenciální produkt vyjadřuje ideální produkt, který by mohl být vytvořen, pokud by všechny výrobní zdroje byly efektivně využívány. Prognóza ze začátku tohoto roku byla předvídatelná – pomalejší růst cen nemovitostí, mírný růst cen nájmů jak v rezidenčním, tak i kancelářském segmentu, optimistické předpovědi pro investice. Ohlédnutí za rokem, který byl velmi úspěšný a očekávání pozitivního vývoje do roku 2020 bylo vystřídáno něčím, s čím jsme se dosud nepotkali. Dopady jsou globální. Důsledkem hospodářské recese v souvislosti s pandemií koronaviru může být zlevnění cen nemovitostí. Ne všech a ne všude, záleží na lokalitě a atraktivnosti. Zatímco ceny bytů ve větších městech by mohly klesnout o 10 %, v menších a méně přitažlivých lokalitách by snížení mohlo být až o 30 %. Taková byla úvaha odborníků z počátku tohoto roku. Lidé, kteří se v minulosti rozhodli koupit nemovitost, nyní vyčkávají. Do jejich rozhodování se promítá nejistota spojená s ekonomickou situací a obavy o ztrátu zaměstnání. U některých domácností se projeví výpadek příjmu, nárůst nezaměstnanosti a s tím spojená neschopnost splácet závazky. Trh s nemovitostmi se však nezastaví. Nemovitostí je stále velký nedostatek, poptávka značně převyšuje nabídku. Lidé budou potřebovat i nadále prodávat i kupovat nemovitosti, investoři budou investovat. Někteří zájemci se mohou dostat do tíživé finanční situace a zkrátka nedosáhnou na hypoteční úvěr. To ovšem neznamená, že to bude důvod ke snižování ceny nemovitostí. Převis poptávky znamená, že nemovitost koupí jiný zájemce. Snižovat cenu bude prodávající, který chce prodat co nejrychleji. Pro investory nastane zřejmě příznivá doba, kdy mohou za přijatelnou cenu koupit např. nemovitost, kterou si lidé pořídili ke krátkodobému pronájmu, a v podstatě přes noc přišli o klienty.

Vliv koronaviru na trh s nemovitostmi by měl být pouze krátkodobý a omezený. Nemělo by dojít k výraznému poklesu cen nemovitostí, pouze mohou klesat ceny luxusních nemovitostí a dlouhodobě neprodejných bytů a domů. Ekonomická situace je stále relativně příznivá, poptávka po nemovitostech neklesá, ČNB zmírnila doporučení, která určují podmínky pro nové žadatele o hypotéky, čísla prodejů i poskytnutých hypoték jsou příznivá. Dokud nebudeme čelit celoevropské recesi podobné té, která vypukla v roce 2008, není důvod, aby ceny nemovitostí klesaly.

 

Ing. Hana Pospíšilíková

www.pospisilikova.cz