Břidličná – Společnost AL INVEST Břidličná, a. s. je významný evropský a největší tuzemský výrobce obalových materiálů a válcovaných polotovarů z hliníku a zaměstnává téměř 800 lidí z bruntálského regionu.  Vyrábí například obaly na bázi hliníku (jogurtová víčka, máslové fólie, blistry na léky), plechy pro automobilový průmysl a řadu dalších produktů a polotovarů z hliníku a jeho slitin. Dezinfekční prostředky, tedy sortiment, o který je v souvislosti s koronavirovou nákazou enormní zájem, však mezi nimi nejsou. Lépe řečeno nebyly, to už ale neplatí.

Zdroj: zadavatel inzerce

Jak je to možné? Jak se to podařilo dokázat? Zní to skoro jako pohádka. Jeden ze zaměstnanců přišel s nápadem vyrobit si dezinfekci vlastní. Jiní  se myšlenky chopili s tím, že po chemické a lékařské stránce ověří, zda je to možné. Ještě ten den se potvrdilo, že základem dezinfekce může být jeden z komponentů používaných při mísení barev. Druhý den byl učiněn první, ne úplně úspěšný pokus. V Břidličné se nevzdali a za další dva dny připutovaly do firmy z různých zdrojů v České republice další dva komponenty a paralelně šla na Krajskou hygienickou stanici žádost o povolení výroby. Pro vnitřní potřebu firmy a jen po dobu trvání nouzového stavu krajská hygiena výrobu povolila. Technologické oddělení pak zpracovalo výrobní postup včetně přesné receptury a výroba mohla začít.

„A když kolegové z výroby zajistili a zásobování poté doobjednalo několik set lahviček, mohly být naplněny první várkou a rozdány zaměstnancům, kteří byli v práci. Během několika dnů pak dostanou osobní dezinfekční lahvičky všichni zaměstnanci,“ říká výkonný ředitel společnosti Ing. David Bečvář.

Podle jeho slov budou v Alinvestu v této „přidružené výrobě“ pokračovat během trvání nouzového stavu a dezinfekce vyrobí tolik, kolik bude potřeba nejen pro ochranu všech zaměstnanců. Osobní lahvičky i zásobníky, které jsou nainstalované napříč celou společností, jsou pravidelně doplňovány.

Zdroj: zadavatel inzerce

Co dodat? Snad jen to, že výrobní cena dezinfekčního prostředku vyrobeného Alinvestem Břidličná je o řád nižší, než tržní cena továrně vyráběných dezinfekčních přípravků a jejich účinek je stejný.  „Pevně věříme, že se nám podaří naše kolegy, kolegyně i jejich rodinné příslušníky maximálně ochránit před existujícím nebezpečím nákazy. Mnohé však závisí také na chování každého z nás, zda dodržujeme všechna pravidla a děláme maximum možného, abychom neohrozili ani sebe ani ostatní,“ dodává Bečvář.

A jen tak mimochodem: V Alinvestu si šijí sami také roušky.

Zdroj: zadavatel inzerce