Nové Město nad Metují – Společnost Ammann fungující od roku 1869 má nyní celosvětové pokrytí a rozsáhlý sortiment produktů a současný generální ředitel Hans-Christian Schneider představuje již šestou generaci vedení podniku. Za 150 let historie společnosti to však není jediná změna. Díky technologickému vývoji výrobny a stroje poskytují takový výkon, o kterém se před lety nikomu ani nesnilo. Oddanost společnosti svým zákazníkům, zaměstnancům a inovativním řešením však přes uplynulý čas zůstává.

RODINNÝ PODNIK JIŽ PO ŠEST GENERACÍ

Počátky společnosti sahají do roku 1869, kdy Jakob Ammann založil rodinný podnik ve švýcarském městě Madiswil. Původně se firma orientovala na výrobu mlýnských strojů a zařízení a až o několik let poté se zaměřila na silniční stroje. V roce 1896 se firma přestěhovala do města Langenthal, kde má své sídlo dodnes. A od počátku nového století přicházel jeden úspěch za druhým. V roce 1908 společnost zkonstruovala a získala patent na makadamový stroj, což byl v podstatě předchůdce dnešních asfaltových obaloven. Následně firma představila první silniční motorem poháněný válec. Po druhé světové válce s rozvojem výstavby a modernizace silnic se Ammann věnuje pokládce a posléze i výrobě asfaltových směsí. V roce 1951 uvádí na trh první finišery a o jedenáct let později i první obalovnu na betonové směsi.Společnost, která je po šest generací ve vlastnictví rodiny jejího zakladatele, se tak v průběhu doby rozrůstala, probíhaly akvizice dalších výrobních závodů a expanze na nové trhy. Nyní patří ke světové špičce ve svém oboru a udává směr dalšího vývoje.

STAVOSTROJ – ZÁVOD V NOVÉM MĚSTĚ NAD METUJÍ

Stavostroj začal svoji historii psát v roce 1946. Z počátku se věnoval výrobě drobných stavebních strojů. Jak se výroba rozšiřovala a zvětšoval se sortiment, původní výrobní závod nestačil uspokojit výrobní potřeby, proto bylo roku 1961 rozhodnuto o výstavbě závodu nového. V tu dobu se výroba zaměřovala na těžkou stavební techniku. O více jak 20 let později, v roce 1983, byl závod rozšířen o další část, v níž probíhala výroba těžkých tahačů . V 90. letech byla založena akciová společnost Stavostroj a nadále probíhala již jen výroba silničních válců.

Pohled do výrobní haly Stavostroje – konec 50. let.Zdroj: Ammann Czech Republic a.s.Pohled do výrobní haly Stavostroje – konec 50. let.

SPOJENÍ FIREM

Vzhledem k tomu, že se společnost Ammann i Stavostroj zaměřovaly na stejný trh a měly podobné výrobní zaměření, došlo v roce 2005 k jejich spojení na základě akvizice. Ammann začlenil novoměstský podnik do své rodiny, zajistil odbyt na svých trzích a přinesl finanční kapitál, a novoměstský závod nabídl výrobní kapacity a především zkušené zaměstnance, kteří jsou tím nejdůležitějším kapitálem.

AMMANN DNES A V BUDOUCNU

Závod v Novém Městě nad Metují v současnosti zaměstnává přes 700 lidí a je největším zaměstnavatelem ve městě. Zároveň je součástí rodiny, která čítá na 3000 zaměstnanců pracujících v devíti výrobních závodech ve Švýcarsku, Německu, Itálii, Číně, Indii a v Brazílii a má obchodní zastoupení ve více než 100 zemích po celém světě. „Směle hledíme do budoucnosti, je za námi silná minulost. Nadále chceme patřit ke světové špičce ve svém oboru. Věnujeme zdroje na vývoj nových strojů, které respektují stále náročnější požadavky našich zákazníků s důrazem na technologii, ekologii a bezpečnost. Uvědomujeme si svou výjimečnost a letošní výročí 150 let od založení firmy toto vědomí posiluje,“ říká Martin Schröder, ředitel závodu v Novém Městě nad Metují.

Těžká stavební technika na strojírenském veletrhu v Brně – 80. léta.Zdroj: Ammann Czech Republic a.s.Těžká stavební technika na strojírenském veletrhu v Brně – 80. léta.

www.budammann.cz

Příště o vývoji a výrobě strojů značky AMMANN.