Součástí této výstavy je také opavský výrobce, společnost ARAKO spol s r.o., která staví na více než šedesátileté tradici vývoje a výroby průmyslových armatur v Opavě, spojené s koncernem SIGMA a podnikem Minerva. Svým produktovým portfoliem se zaměřuje na armatury pro jaderné a tepelné elektrárny, chemické a petrochemické provozy. Díky letitým zkušenostem, kdy první výroba jaderných armatur započala v roce 1976, je dnes společnost ARAKO jedničkou na českém trhu ve výrobě průmyslových jaderných armatur pro typ ruských jaderných elektráren typu VVER. Není žádným tajemstvím, že společnost ARAKO je úspěšným vývozcem svých armatur do zahraničí. Jedná se téměř o devadesát procent její produkce a v dnešní době exportuje do 25 zemí světa.

„Víte, že když uvidíte chladící věže Temelína nebo Dukovan, 100% tam jsou jaderné armatury z Opavy, které vyrobila společnost ARAKO?“

Jaderný průmysl, výzkum a vzdělávání se u nás začaly rozbíhat v roce 1955 a o dva roky později se Československo stalo devátou zemí na světě, která uskutečnila řízenou řetězovou štěpnou reakci. Později se české podniky, včetně společnosti ARAKO, staly dodavateli komponent pro reaktory VVER stavěné v tehdejším Východním bloku a kompletů reaktorů vyrobily několik desítek. Na tuto historii navazují dodávky komponent a služeb jak pro domácí bloky, tak i pro zahraniční. „Nadšení, pozitivní přístup a touha po inovacích, vyústila v to, že náš průmysl se stal v oblasti výstavby a provozování jaderných zdrojů v podstatě soběstačným, zařadili jsme se tak mezi jen málo zemí na světě, které to dokázaly,“ uvádí Jiří Marek, prezident spolku Jaderní veteráni. Dnes se rozhoduje o tom, jakou podobu bude mít česká jaderná energetika v budoucnu. Její podíl na výrobě elektřiny má podle Státní energetické koncepce růst a mají být postaveny až čtyři nové bloky. České firmy touto výstavou chtějí ukázat, že mají zkušenosti, a že jsou připraveny se zapojit do výstavby jaderných elektráren opět v maximální možné míře.

Zdroj: zadavatel inzerce

A co se týče společnosti ARAKO? V dnešní době je členem skupiny Rosatom a zároveň tradičním a spolehlivým dodavatelem armatur pro projekty Rosatom po celém světě. Jako příklad lze uvést dodávky pro jadernou energetiku v roce 2019, kdy společnost ARAKO dodala 1300 ks armatur, v hodnotě téměř 8 milionu EUR na jaderné elektrárny Kudankulam, Kurská, Kalininská, Leningradská, Běloruská a Smolenská, z čehož cca 90% bylo určeno pro 3. a 4. blok jaderné elektrárny Kudankulam v Indii.

ARAKO již získalo nové zakázky pro další projekty Rosatomu, a to projekty na dodávky jaderných armatur pro výstavbu jaderných elektráren Hanhikivi ve Finsku, Akkuyu v Turecku, Kudankulam v Indii, Pakš v Maďarsku a El Dabaa v Egyptě. S dodávkami společnosti ARAKO bude Rosatom samozřejmě počítat i v případě výstavby nových zdrojů v ČR. Z důvodů získaných velkých projektů rozšiřujeme náš tým a aktuálně hledáme tyto pozice:

Projektový referent
Projektový manažer
Referent prodeje
Manažer prodeje
Svařovací technolog
Konstruktér
Obsluha CNC, soustružník, frézař
Strojírenský dělník brusič

Zdroj: zadavatel inzerce