„Svůj výletní den zde můžete zpestřit návštěvou bylinkové zahrady a zjistit, jestli zdejší bylinky doopravdy léčí. Poznáte bylinkovou kavárnu s osvěžujícími sirupy z chráněné dílny, zámecký park se špejcharem, kde můžete zhlédnout třípatrovou expozici Cyklomuzea, nebo kostel sv. Anny, barokní skvost s celosvětově unikátní zvonkohrou,“ říká s úsměvem průvodkyně Marcela.

Zdroj: Oblastní charita Červený Kostelec – Domov sv. Josefa Žireč

Součástí areálu jsou prostory Domova sv. Josefa, kde se krása barokní architektury snoubí s moderním vybavením a laskavou péčí o nemocné roztroušenou sklerózou.

Areál Žireč je projekt Oblastní charity Červený Kostelec s důležitým posláním. „Chceme propojit svět nemocných se zdravými, probudit život v tomto malebném místě a sbližovat lidská srdce. Podněcovat zájem a empatii. Součástí našeho záměru je záchrana kulturní hodnoty památek a otevření jejich prostor široké veřejnosti,“ uvedl Ing. Jan Staněk, manažer projektu Areál Žireč se tak stává místem setkávání a opravdových příběhů. Příběhů, jež vypráví bouřlivá historie, i těch současných, které prožívají pacienti Domova a které zde může zažít vnímavý návštěvník.

Zdroj: Oblastní charita Červený Kostelec – Domov sv. Josefa Žireč

Návštěvou Areálu Žireč podpoříte nemocné roztroušenou sklerózou v Domově sv. Josefa.

CYKLOMUZEUM

Nejstarší velocipedy nebo slavná kola z filmů? Bicykly první republiky, dětské tricykly a odrážedla, válečná i závodní kola, to vše čeká návštěvníky ve třech patrech zdejšího Cyklomuzea. Expozice tematicky navazuje na Labskou cyklostezku. Umístěna je příznačně v Sýpce sv. Kryštofa, který je odjakživa patronem všech cestujících. Sýpka byla dříve využívaná jako sklad obilí pro císařská vojska. „Přijďte se sami podívat, jak se podařila její přeměna. Dokážete se udržet alespoň 2 minuty na trenažeru vysokého kola?“ zve paní Marcela.

Zdroj: Oblastní charita Červený Kostelec – Domov sv. Josefa Žireč

Bylinková zahrada a zámecký park

Přivonět si k různým druhům máty, ochutnat čerstvou dobromysl a pravý relax zakončit v Café Damián u sklenice osvěžujícího domácího sirupu, to vše je možné v rámci Bylinkové zahrady Josefa Kamela. A nejen to! Zdejší zámecký park s růžovým loubím je romantickým místem pro svatby i pikniky ve stínu liliovníku tulipánokvětého. Místo s jedinečnou atmosférou pro chvíle pohody a sdílení.

Zdroj: Oblastní charita Červený Kostelec – Domov sv. Josefa Žireč

 Zvonový klavír v kostele sv. Anny

Barokní zvonový klavír Johanna Michala Rödera – že jste o takovém nástroji nikdy neslyšeli? Není divu! Jedná se o poslední dochovaný nástroj svého druhu na světě. „Poslední podobný nástroj se stal válečnou ztrátou v Berlíně v roce 1942,“ vysvětlil Jan Staněk. Zvonkohra, jak se glockenklavieru lidově říká, se může na první pohled zdát zcela obyčejnou skříní. Tak jako u varhan po zmáčknutí klávesy hrají píšťaly, u zvonkohry zazní zvonky. Je to nástroj, kterým bývala obveselována šlechta, konkrétně v případě žirečské zvonkohry hrabě František Antonín Špork. „Její zvonky zní každoročně při Svatoanenských slavnostech a příležitostných koncertech pro Domov sv. Josefa, kdy se může každý návštěvník vžít alespoň na chvíli do role vrchnosti a zaposlouchat se do tónů tohoto unikátního nástroje. Poslech můžete spojit s prohlídkou kostela sv. Anny, obdivovat vzácný mobiliář a také jediný jezuitský betlém v Čechách s postavami přes 1 m vysokými,“ vylíčil Ing. Staněk.

Zdroj: Oblastní charita Červený Kostelec – Domov sv. Josefa Žireč

Příběh barokního areálu

Období slávy i úpadku, postavy, které nejvíce zahýbaly místními dějinami. Stálá expozice v sakristii kostela sv. Anny vypráví největší příběhy z historie žirečského panství. „Poznáte Jezuity jako nositele regionálního rozvoje po 30leté válce i jejich legendární spory s hrabětem Šporkem. Josefa II. a změny, které přišly v důsledku raabizace. A co bylo dál? Velký požár v r. 1825, továrníci Ettrichovi, Kongregace sester Nejsvětější svátosti i éra komunismu, to vše zasáhlo do osudu Žirče předtím, než se začal psát příběh revitalizace,“ vypráví místní průvodkyně.

Zdroj: Oblastní charita Červený Kostelec – Domov sv. Josefa Žireč

 Domov svatého Josefa

Roztroušená skleróza je jedno z nejčastějších a nejvážnějších neurologických onemocnění, které způsobuje postupné ochabování svalstva. Domov sv. Josefa poskytuje nemocným roztroušenou sklerózou podmínky pro důstojný život. Jako modelové a dosud jediné zařízení v České republice poskytuje komplexní lůžkovou péči zaměřenou na specializovanou rehabilitaci. 

Domov sv. Josefa pomáhá nemocným roztroušenou sklerózou žít plnohodnotný život.Zdroj: Oblastní charita Červený Kostelec – Domov sv. Josefa Žireč

Domov sv. Josefa pomáhá nemocným roztroušenou sklerózou žít plnohodnotný život.

• 1 poslání • 5 cílů • 480 pobytů ročně • 18 937 hodin rehabilitace za rok •

 Bezbariérový areál získal cenu Adolfa Heyduka pro památku nejvíce přátelskou znevýhodněným za rok 2017. Pohybu vozíčkářů jsou uzpůsobeny venkovní prostory i interiéry budov. Dopravní dostupnost není ideální, ale dojet se dá autem i veřejnou dopravou. Autobus staví v bezprostřední blízkosti, vlaková zastávka se nachází necelé 2 km od areálu.

Zdroj: Oblastní charita Červený Kostelec – Domov sv. Josefa Žireč

Areál je přátelský vůči cyklistům, zapojil se do projektu Cyklisté vítáni. Na kole je dostupný po Labské cyklostezce směrem od Jaroměře, Hradce Králové a dále, nebo ze Dvora Králové, Vrchlabí, či Špindlerova Mlýna. Areál Žireč se rozkládá nad meandrem řeky Labe a přímo v areálu je vodácké přístaviště, lze tedy připlout i po vodě. „Milovníkům pěší turistiky můžeme doporučit procházku z nedalekého hospitálu na Kuksu malebnou krajinou podél Křížové cesty 21. století,“ dodává Ing. Staněk.

www.AREALZIREC.cz

www.domovsvatehojosefa.cz

Projekt je spolufinancován z prostředků EFRR prostřednictvím Euroregionu Glacensis.Zdroj: Oblastní charita Červený Kostelec – Domov sv. Josefa Žireč

Projekt je spolufinancován z prostředků EFRR prostřednictvím Euroregionu Glacensis.