SIMPLY CLEVER

Každý jistě zná motto automobilky, jež zní Simply Clever. A právě takový „prostě chytrý“ je i jeden ze systémů, který od začátku dubna pomáhá zaměstnancům závodu najít volné parkovací místo na rozlehlých parkovištích kolem závodu, jež čítají přes dva tisíce míst. Ta se nárazově plní před začátkem směn.

Pro ty ze zaměstnanců kvasinského závodu, kteří se do firmy dopravují automobilem, je od začátku dubna k dispozici informační a parkovací systém. Ten přijíždějící řidiče navádí pomocí navigačních tabulí s aktuálním stavem obsazenosti na volná parkovací místa ze všech směrů, a to již na samotném vjezdu do přilehlých obcí. „Parkovací systém funguje na bázi průjezdových čidel, která v současné době monitorují kolem 2 200 parkovacích míst v těsné blízkosti závodu Kvasiny,“ říká k novince ředitel závodu Kvasiny Jiří Černý. A jelikož žijeme v době informačních technologií, tak mají Škodováci jako doplněk k této službě k dispozici jednoduchou webovou aplikaci, která jim umožní na jedno kliknutí zjistit obsazenost parkovacích ploch. „Tím předejdeme zbytečnému zajíždění k již plným parkovištím,“ doplňuje informaci k parkovacímu systému Jiří Černý.

Informační systém zároveň monitoruje dopravní zátěž v okolních obcích, s cílem minimalizovat zbytečné cesty. Tento systém má pomoci i starostům přilehlých obcí, kteří díky němu budou moci sledovat nejen dopravní zátěž, ale také statistiky o překračování rychlosti, čímž přispívá k větší bezpečnosti.

PŘÍŠTÍ ZASTÁVKA: KVASINY

Ne všichni zaměstnanci kvasinské automobilky však mají automobil, popřípadě by se jim dojíždění po vlastní ose nevyplatilo.

I na ty automobilka myslí a denně pro ně vypravuje autobusy a vlaky. „Celkem disponujeme šestnácti svozovými linkami, z nichž devět je plně v naší režii,“ informoval Jiří Černý, kterého doplnila mluvčí kvasinské automobilky Škoda Auto Martina Gillichová: „Dopravu pro zaměstnance zajišťujeme z Náchoda, Pardubic, Dvora Králové nad Labem, Litomyšle, Svitav a dalších lokalit. Z polské strany jsou to pak Nová Ruda, Kladsko a Kladská Bystřice.“ Možnosti svozových linek využívá přes 1 300 zaměstnanců denně.

SPOLU ČI NA KOLE

Kvasinská automobilka však myslí i na životní prostředí a zdravý styl života svých zaměstnanců. „Mimo jiné podporujeme alternativní způsob dopravy do průmyslové zóny,“ uvedla Martina Gillichová a připomněla aplikaci TwoGo, kterou  Škoda Auto vyvinula společně s oddělením Škoda Auto DigiLab.  Aplikace má za cíl podpořit sdílení jízd zaměstnanci.  A to jak služebními, tak soukromými vozy. „Zaměstnance se dále snažíme motivovat například k jízdě na kole budováním cyklostezky a rozšiřováním koláren včetně možností nabíjení elektrokol,“ dodala mluvčí automobilky Martina Gillichová. A aby kolaře k jízdě do práce na bicyklu ještě více motivovala, prozradila, že začátkem května otevře Škoda Auto zbrusu novou cyklostezku. (pi)