Jak se o něj postaráte, tak vám potom bude sloužit

Pojďme se dnes věnovat konkrétně bazénové chemii.

PROBAZEN® je kvalitní bazénová chemie od českého výrobce. Díky ní máte možnost si vybrat mezi osvědčenými přípravky, které fungují na bázi aktivního chlóru nebo mezi bezchlorovými přípravky s aktivním kyslíkem.

Pravidelná péče a sledování kvality vody, to je cesta k bezproblémovému využívání bazénu na naší zahradě. Ano, je to tak. Výkopem do země všechno teprve začíná. A napuštěním první vody do bazénu nic nekončí. Opravdu nám stojí za to, si bazén pořídit? Určitě ano, i když nás čeká hodně přípravných, udržovacích a ukončovacích rituálů během roku. Určitě stojí za to, si bazén pořídit a užívat si ho.

Ing. Jan Kroupa Ph.D.Ing. Jan Kroupa Ph.D.Zdroj: Probazen.com

Bazén tedy máme a vodu jsme do něj napustili. A co dál? Nejenom na tuto otázku, ale i na mnohé další Vám odpoví právě teď specialista na úpravu vody a majitel společnosti PROXIM – Ing. Jan Kroupa Ph.D.

Věříme, že mezi nimi najdete odpovědi i na vaše otázky. A pokud náhodou ne, oslovte nás v naší poradně nebo se s námi naopak podělte o Vaše zkušenosti - https://www.proxim.cz/poradna/.

Co tedy dál, co mě čeká jako první po napuštění vody do bazénu?

Nejprve je nutné zkontrolovat hodnotu pH a v případě, že je pH mimo optimální rozmezí 7,0 -7,4, je nutné provést jeho úpravu. Pouze při správném pH vody nám bazén bude fungovat a koupání bude skutečným potěšením.

Existuje nějaké desatero, co se péče o vodu týká?

Bude to mnohem jednodušší, mám pro vás „sedmero“.

  1. Dvakrát měřte a jednou dávkujte.
  2. Dvojnásobek chemie neudělá vodu dvakrát čistší.
  3. Prevence za korunu je lepší než čištění za stovku.
  4. U nové vody v bazénu upravujte postupně tvrdost, pH, dezinfekci a teprve na závěr vločkujte.
  5. Co funguje v jednom bazénu, nemusí fungovat v jiných.
  6. Nestyďte se zeptat odborníků. Principy údržby jsou jednoduché, ale detailů je mnoho.
  7. Komu není chloru dáno, na PROBAZEN nakoupí.

Jak poznám, co moje voda potřebuje?

Zde mi kladete velmi těžkou otázku. Většinou je dobré zbystřit, když voda v bazénu začne vykazovat známky zákalu, měnit barvy nebo zapáchat. Často v tom okamžiku stačí změřit pH, koncentraci dezinfekce či tvrdost vody a získáte představu, který parametr je mimo doporučené hodnoty. Velmi často je pak řešením srovnat pH zpět na 7,0 nebo přidat trochu chloru a situace se během pár dní zlepší. Jindy je nezbytné hledat méně obvyklá, razantnější řešení. Platí, že nejlepší je se poradit, než jít cestou  pokus-omyl a sypat do bazénu kila náhodných přípravků.

Je něco, na co se nesmí před přípravou úpravy vody zapomenout?

Asi nejčastěji opomíjená je skutečnost, že účinnost přípravků se projeví nejdříve po několika hodinách od aplikace. Je samozřejmě těžké být trpělivý, když je parné léto a vy se chcete s rodinou tzv. naložit do vody. Bohužel právě netrpělivost je nejjistější způsob jak z malého problému udělat velký, utratit víc peněz a v těch horších případech být nucen měnit vodu nebo mít zdravotní problém ve formě ekzému.

Nikdy nedávkujte několik přípravků do skimmeru či plováku naráz! V extrémních případech mohou být vzájemné reakce koncentrovaných chemikálií velmi nebezpečné.

Mám v bazénu slanou vodu a prý se o ni nemusím starat, je to pravda?

Pravda to úplně není. Především je nutno říct, že samotná sůl v bazénu se o čistou vodu v bazénu nepostará. Bazény se slanou vodou musí být vybaveny tzv. solonizační jednotkou – jednoduše řečeno zařízením, které ze soli vyrábí chlor a ten účinně dezinfikuje a působí preventivně proti výskytu bakterií, virů a řas. I v tomto případě je nutné sledovat a případně upravovat pH vody. Starostí s údržbou bazénu je ale méně, protože o dávkování chloru se stará automatické zařízení.

Během sezony se voda zakalí, lze tomu předcházet?

Zákal vody může mít několik příčin, jednou z nich je příliš vysoké pH vody. Tedy jsme opět u kontroly pH. Jinou z příčin mohou být velmi malé organické nečistoty, které se nezachytí na filtru, protože jsou příliš jemné. V tom případě použijeme tekutý Vločkovač, který zajistí vytvoření shluků malých částic do větších vloček. Tyto vločky jsou již snadno odstranitelné bazénovým vysavačem a zachytávají se ve filtraci.

Někdy mám pocit, že dno je klouzavé a stěny mazlavé. Čím to je a jak se tomu vyvarovat?

Nepříjemný kluzký povrch stěn a dna bazénu je způsoben výskytem řas. Většinou k tomu dojde při poklesu koncentrace chlóru v bazénové vodě. Tomuto problému předcházíme aplikací Odstraňovače řas. Pokud se takový problém přesto vyskytne, nejrychlejším řešením je použití Chlor šoku. Tento přípravek velmi rychle zvýší koncentraci chloru v bazénu a tzv. šokovou chlorací vyhubí všechny řasy a nežádoucí organismy.

A jak si poradit s vodním kamenem?

Vodnímu kameni je nejlépe předcházet použitím tzv. Stabilizátoru tvrdosti hned po napuštění vody do bazénu, zvláště v případě, když víme, že napouštěcí voda je hodně tvrdá. Přípravek zajistí zachování iontů vápníku a hořčíku stále v rozpuštěném stavu, tedy nedojde k usazování těchto částic ve formě vodního kamene. Stabilizátor navíc stačí dávkovat jen na začátku sezóny či při výměně velkého objemu vody. V celkovém součtu ušetří starosti i čas strávený pracným smýváním vodního kamene.

Nevím, zda je to závislé na teplotě vzduchu, ale v některých letech jsem měla pocit, že voda zapáchala?

Ano, zvláště v horkých letních dnech provázených bouřkovým počasím může dojít k náhlému poklesu kvality vody doprovázeném nežádoucím zápachem vody. Tento problém se dá opět jednoduše vyřešit úpravou vody Chlor šokem.

Neponičí mi chemie povrch bazénu?

Ne, pokud používám správnou chemii ve správných dávkách a dle doporučeného použití od výrobce. Určitě je nutné dát si pozor, aby např. chlorová tableta nebo chlorový granulát nepřišly do přímého styku s bazénovou fólií.

A co když má uživatel bazénu citlivou pokožku?

Citlivá pokožka s sebou přináší celou řadu výzev, bazény jsou jen jednou z nich. Není však třeba ztrácet naději. Důkladná kontrola bazénu, pravidelnost a přesná aplikace pouze nezbytné chemie může výrazně snížit dráždivost vody v bazénu, protože pak stačí i o něco nižší koncentrace dezinfekce než při nárazové péči o bazén.

Je rozdíl v péči o vodu v bazénu, ve vířivce a zahradním jezírku?

Úprava vody v bazénu a ve vířivce je velmi podobná, v zahradním jezírku naprosto odlišná. V jezírku se nemohou použít dezinfekční přípravky jako v bazénech, protože by vyhubily veškerý přirozený život, který do jezírka patří. K šetrnému čištění a údržbě vody v jezírku se používají užitečné bakterie – např. ve výrobku Čistič bio jezírek.

Někteří šťastlivci bazén, díky vyhřívání, využívají i v zimě. Liší se péče o vodu v zimním období od letního?

Pokud je bazén vyhřívaný, tak je třeba se o něj starat jako v průběhu běžné letní sezóny, pouze sezóna trvá déle. Dnes existují efektivní a energeticky nízkonákladové způsoby ohřevu vody v bazénu pomocí tepelného čerpadla, které významně prodlouží koupací sezónu.

Já mezi zmíněné šťastlivce bohužel nepatřím. Na začátku rozhovoru mě zajímalo, co mě čeká po napuštění bazénu vodou. Zajímá mě proto taky, co na konci sezony. Vypustit, nevypustit?

Celý objem bazénu není nutné před zimou vypouštět, u některých typů bazénů se to dokonce zcela nedoporučuje. Pokud ale voda v bazénu přes zimu zůstává, je nutné ji po ukončení koupací sezóny ošetřit Zazimovačem, který působí jako prevence před výskytem řas a zároveň před výskytem vodního kamene.

Trh nabízí bohatou nabídku bazénové chemie, co by mělo zásadní při mém výběru?

Kupujte bazénovou chemii prověřených značek od prověřených výrobců. Každý kvalifikovaný prodejce vám dobře poradí a provede vás celým nákupem přesně podle toho, co potřebujete konkrétně vy pro váš bazén. Neutrácejte zbytečně nákupem množství přípravků tzv. „naslepo“.

Zdroj: Probazen.com

Myslím, že jsem získala vyčerpávající informace. Teď už mi nezbývá nic jiného než se pustit do odzimování bazénu a napuštění vodou, vodou, o kterou bych se letos chtěla starat trochu lépe než vloni.

Děkuji Vám za rozhovor.