Rychlá svačina do práce: Jídelníček vám oživí i BeBe dobré ráno

Za den je ideální rozložit si jídlo do více menších porcí a jíst alespoň pětkrát denně. Když se totiž za celý den pořádně nenajíte, večer pravděpodobně slupnete cokoli se vám dostane pod ruku. Přitom stačí jíst pestře a pravidelně svačit. Zaženete tak i večerní chutě na sladké. 
Podívejte se na tipy na jednoduché zdravé svačiny do práce, které vám doplní energii a jejich příprava zabere pár minut.

3 tipy na zdravé svačiny do práce

Připravte si jednoduchou svačinu do krabičky a v práci už vás hlad nezaskočí.

Cottage na sladko s cereálními sušenkami BeBe a ořechy

Ideální svačina, pokud vás přepadají chutě na sladké a zároveň se nechcete příliš vychýlit ze svého zdravého stravování. S jedním balením cottage sýra spořádáte skoro 20 g bílkovin. Společně s cereálními sušenkami BeBe Dobré ráno vám doplní energii. Díky obsahu celozrnných obilovin vám dodají potřebnou vlákninu. Pomalu stravitelné škroby zase zajistí postupné uvolňování komplexní sacharidů. Můžete si přidat i pár ořechů, ze kterých získáte kvalitní tuky.

Tip: Zdravá porce ořechů je přibližně 10-20 g denně – což odpovídá jedné menší hrsti. Spořádat pytlík slaných arašídů u televize není nejlepší nápad. Oříšky konzumujte v přírodní podobě – nepražené a nesolené.

Žitný kváskový chléb s avokádem a vajíčkem

Avokádo je hit posledních let a není se co divit. Obsahuje velké množství zdravých tuků. Je energeticky velmi výživné, proto z jednoho avokáda vykouzlíte minimálně dvě svačiny. Zkuste třeba jednoduchou pomazánku – půlku avokáda rozmačkejte vidličkou, jemně osolte a opepřete. Namažte na čerstvý žitný kváskový chléb a doplňte o vařené vajíčko.

Řecký jogurt s ovocem a domácí granolou

Kvalitní řecký jogurt s menším obsahem tuku doplní potřebné bílkoviny. Vláknina a komplexní sacharidy v granole vás dostatečně zasytí a ovoce uspokojí chutě na sladké. Granolu můžete nahradit i samotnými ovesnými nebo jinými vločkami – ječnými, žitnými, špaldovými. Případně cereálními sušenkami.

Vyvážená strava: Co má obsahovat

Do zdravého jídelníčku patří všechny základní makroživiny – sacharidy, bílkoviny a tuky. Zdroje kvalitních komplexních sacharidů jsou především celozrnné obiloviny a luštěniny. Kvalitní tuky hledejte v oříškách, semínkách a rostlinných olejích nebo třeba avokádu. A pro doplnění bílkovin sáhněte po kysaných mléčných výrobcích nebo vejcích.

Proč nás složitější polysacharidy zasytí na delší dobu než jednoduché cukry v kousku čokolády nebo ovoci? Našemu tělu trvá delší dobu, než „rozplete" složitější řetězce komplexních sacharidů. Navíc tyto složené cukry obsahují také značný podíl vlákniny, která má výrazné sytící schopnosti. K obědu si proto rozhodně neodpírejte přílohu. Jen místo smažených hranolků sáhněte raději po vařených bramborách (ideálně ve slupce) a bílou rýži nahraďte bulgurem.

Základem zdravého stravování je pestrý a vyvážený jídelníček. Špatné stravovací návyky si často přenášíme z dětství do dospělosti. Přitom základy vyvážené stravy jsou jednoduché. Stačí odbourat pár zlozvyků – třeba místo slazené limonády pijte čistou vodu nebo neslazený čaj. Získáte zdravější tělo a více energie. Zdravé stavování není o celoživotním odříkání, ale o kvalitní pestré stravě a dostatku pohybu. Třeba pravidelnými procházkami v přírodě vyplavíte do těla i pořádnou dávku endorfinů.