Město Benátky nad Jizerou vždy žilo bohatým kulturním, společenským a sportovním životem. Díky pandemii koronaviru, která stopla kulturu v celé zemi na 2 roky, museli i v našich českých Benátkách posouvat nebo rušit některé tradiční a oblíbené akce pořádané městem.

Naštěstí během posledních měsíců pandemie ustupuje a kultura se do Benátek nad Jizerou opět vrací. Obyvatele i návštěvníky čeká jaro i léto plné koncertů a společenských akcí.

Prvomájový jarmark, který proběhl 1. května, otevřel sezónu. Dětský den, který připravuje Správa městských lesů a benátecké spolky, za podpory města se uskuteční poslední květnovou neděli. Pro malé i velké bývá vždy připraven bohatý program. Děti si na nádvoří zámku a v zámeckém parku vyzkouší malování na obličej, poslechnou si hudební vystoupení, podívají se na ukázku dravých ptáků nebo na techniku Sdružení dobrovolných hasičů Benátky nad Jizerou.

Prvomájový jarmarkPrvomájový jarmarkZdroj: Město Benátky nad Jizerou

Červen již tradičně patřívá vyhlašování vítězů Benáteckého hroznu. Tomuto slavnostnímu aktu předchází degustace vín, která jsou hodnocena degustačními komisemi. V roce 2019 se hodnotilo 155 vzorků.  Benátecký hrozen láká milovníky dobrého vína z blízka i z dálky. V zámeckých sklepích zazní jako vždy cimbálová muzika a na nádvoří zámku zahraje skupina Dekameron.

Benátecký hrozenBenátecký hrozenZdroj: Město Benátky nad Jizerou

Benátecký hrozenBenátecký hrozenZdroj: Město Benátky nad Jizerou

V létě se Husovo náměstí promění na několik dní v kino. Kinematograf bratří Čadíků se každoročně do Benátek vrací a díky této filmově-charitativní akci návštěvníci mohou shlédnout parádní promítání pod širým nebem. Loni se na dobrovolném vstupném vybralo přes 15 tisíc Kč.

Poslední srpnová sobota v Benátkách nad Jizerou žije Zámeckými slavnostmi, je to takové pomyslné zakončení léta. V minulém ročníku si všichni užili několik skvělých kapel a muzikantů. Na pódiu na nádvoří zámku se vystřídal Michal David, Daniela Šinkorová nebo Roman Vojtek. Až do půlnoci návštěvníkům slavností hrála oblíbená kapela TOX. I na letošní rok počítáme se skvělými muzikanty.

Zámecké slavnostiZámecké slavnostiZdroj: Město Benátky nad Jizerou

Celou letošní sezónu Vás budou provázet koncerty na benátecké Loděnici. Setkáte se tam mimo jiné s kapelami Wohnout, Horkýže Slíže, EX05, Jelen, Mňága a Žďorp, Monkey Business, UDG, Harlej, Sto Zvířat nebo zpěváky Pekařem, Jakubem Děkanem nebo Pokáčem. Areál Loděnice na Urbanovce město v roce 2019 kompletně zrekonstruovalo a kde jinde si lépe vychutnat letní „fesťáky“ než na nové „Loďce“ v Benátkách.

Takže neváhejte a vyrazte do Benátek nad Jizerou za kulturou!

Loděnice - programLoděnice - programZdroj: Město Benátky nad Jizerou