Šumivá vína se ve Starém Plzenci, nedaleko plzeňské metropole, vyrábí už od roku 1942. Tehdy se poprvé zrodil sekt Black Widow, tedy Černá vdova,  který dostal název podle amerických bombardérů. Tradici sektů u nás pomáhal rozvíjet Francouz Louis Girardot, vinařský odborník ze Champagne, který učil místní vinaře přípravě těch nejkvalitnějších sektů. Od té doby se v Plzenci sekt už nikdy nepřestal vyrábět.

Padesát let šumivé historie

První lahve se značkou „Bohemia Sekt“ sjely z výrobní linky 1. září roku 1970. Na regálech obchodů se objevily na přelomu září a října za cenu 29 Kčs. Oproti dnešním zvykům byla cena vytištěna na etiketě a platila ve všech obchodech Československa. Za 50 let se proměnila podoba lahve celkem sedmkrát. Vždy na ní ale zůstaly typické zlaté prvky.

Historické lahve Bohemia Sektu, ale i Black Widow nebo Château Radyně jsou k vidění v rámci exkurzí ve sklepích ve Starém Plzenci. Ty se nacházejí 12 metrů pod zemí a mají rozlohu 3,5 kilometru čtverečných. Labyrint sklepů skrývá i speciální místnost, kde se ručně sekt odkaloval. Uvidíte, jak se v sektu setřásají kvasinky, lepí známé etikety a vzniká oblíbená „Bohemka“. Je tu i jeden velký unikát. Ocitnete se na úpatí největšího tanku na cuvée, do kterého se vejde šumivé víno o objemu více než jednoho milionu lahví.

Degustační zážitek

Sekt je potřeba hlavně ochutnat. Pokud už jste plnoletí, užijete si i degustaci šumivých vín, která zrají ve staroplzeneckých sklepích 6, 12 i 15 měsíců. Pokud navíc do Starého Plzence zamíříte během září, možná na vás čeká odměna. Pro každého padesátého návštěvníka prohlídkové trasy je připraven dárek v podobě lahve sektu.

VĚDĚLI JSTE, ŽE…

·        Značka Bohemia Sekt vznikla v roce 1970 a po celou dobu je vyráběna
         ve Starém Plzenci.

·        V každé sklence se skrývá více než 1,5 milionu bublinek.

·        Vinice skupiny Bohemia Sekt na jižní Moravě leží na 49° severní šířky,
         tedy na stejné rovnoběžce jako vinice v Champagne.

·        Dnes se pod značkou Bohemia Sekt prodává 17 druhů šumivých vín.

·        Pokud by se lahve z roční produkce postavily do jedné řady,
         dosáhly by ze Starého Plzence až do Paříže.

·        Bohemia Sekt je oblíbeným turistickým cílem. Každý rok přivítá
         10 tisíc návštěvníků.

 Zdroj: Bohemia Sekt

Bohemia sekt 50 let na oslavu zlatého jubilea 

Společně s Bohemia Sektem si vychutnáváte život už padesát let. Během těch padesáti let se svět změnil k nepoznání. Důvody, proč je s vámi Bohemia Sekt ale zůstávají dál. U této příležitosti značka představuje v limitované edici jubilejní zlatou lahev své nejoblíbenější varianty „demi sec“. V prodeji bude pouze 218 tisíc lahví. Limitovaná edice bude k dostání od října na e-shopu osobnivinoteka.cz a v maloobchodě.

 Zdroj: Bohemia Sekt
 

Informace pro návštěvníky:
Časy prohlídek:
Pondělí – sobota od 9:00 – 16:00 hodin.
Termín je nutné rezervovat předem.
Více na www.bohemiasekt.cz.

Kontakt:
E-mail: info@bohemiasekt.cz
Tel.: +420 377 197 111
Smetanova 220
332 02 Starý Plzenec