V současné době v jediném závodě v Ostravě-Hrabové zaměstnává na 1150 pracovníků, z nichž většina pochází z tohoto regionu. Počet zaměstnanců by se měl v příštím roce ještě navýšit. „Počítáme s nárůstem počtu zaměstnanců asi o 400 osob,“ uvádí manažer Filip Jedelský. „Snažíme se zaměstnávat především lidi z regionu, což je ale v současné době stále obtížnější,“ vysvětluje. Doposud ve výrobní hale pracovali čeští, slovenští a polští zaměstnanci, situace na trhu práce ale donutila firmu shánět pracovníky i v dalších zemích.

Nové technologie ulehčí lidem práci
Do nové haly, která se bude nacházet jen o pár metrů dál od současné adresy, se podle plánu přesune část výrobních procesů. Velká část práce bude vykonávána automaticky, společnost pracuje na zavádění nových výrobních technologií. „Například už nyní jsou na slévárně v provozu automatické licí stroje, ale naším cílem je rozšířit výrobu k plné automatizaci,“ říká technoložka Isabel Nguyenová. Lidé se ale o svou práci bát nemusí, stroje jejich pozice nahrazovat nebudou. „Zaměstnanci budou mít možnost rozvíjet svou odbornost, protože těžkou manuální práci vykoná stroj. Bude ale potřeba dohlížet na nový výrobní postup,“ popisuje Nguyenová. V nové hale budou podle ní technici usilovat o propojení digitalizace a automatizace s klasickými slévárenskými technologiemi.

Zdroj: Zadavatel.

Budoucnost výrobních firem spočívá v automatizaci
Zavádění nových technologií je v automobilovém průmyslu klíčové. Důležité je automatizování pracovních postupů, které dříve v továrnách prováděli lidé. Cílem je odlehčení manuální zátěže zaměstnanců a jejich vzdělávání a specializace na jednotlivé výrobní procesy. „Nechceme být taková průmyslová firma, jakou znají naši dědečkové,“ vysvětluje Jedelský s tím, že očekávání dnešních zaměstnanců se mění. Chtějí být na svou firmu hrdí a chtějí mít se svým zaměstnavatelem rovnocenný a partnerský vztah, v němž obě strany chápou, že se vzájemně potřebují.

Vliv na životní prostředí? Není to jedno
„Snažíme se za sebou zanechávat co nejmenší ekologickou stopu,“ říká manažer oddělení bezpečnosti a ochrany životního prostředí René Přibyl a popisuje instalaci technologie studené plazmy, která bude sloužit k odbourávání emisních pachových látek vznikajících při výrobním procesu. „Záleží nám na tom, jaký máme vliv na životní prostředí, zároveň chceme být občanům Ostravy dobrým sousedem,“ dodává Přibyl a zmiňuje práci na projektech na snižování spotřeby elektrické energie.

Podpora regionu jako dlouhodobý cíl
Brembo se dlouhodobě snaží podporovat místní rozvoj regionu. „Každým rokem se finančně podílíme na organizaci Shakespearovských slavností v Ostravě, jsme pyšní na spolupráci s Charitou Ostrava,“ vyjmenovává personalistka Eva Gladyszová, která se zaměřuje na vzdělávání. Dalším z projektů, kterých si podle ní firma váží, je podpora vybudování parku Hrabovjanka ve spolupráci se spolkem Zelená Hrabová. Do budoucna se rýsuje spolupráce na velkém projektu, který bude pro mnoho Ostravanů příjemným překvapením. „Dlouhodobě podporujeme výzkum slévárenských technologií na Vysoké škole báňské, spolupracujeme také se středními školami, doufáme, že se nám podaří uzavřít další úspěšné spolupráce,“ uzavírá Gladyszová.

Zdroj: Zadavatel.

Společnost Brembo je italská firma, která vyrábí brzdy a další hliníkové komponenty pro prémiové značky automobilů. Původně vznikla jako specialista na závodní automobily, postupně ale rozšiřovala svou výrobu také pro motocykly a osobní automobily.

www.brembo-kariera.cz