Překonávat limity dálkového plavce Rostislava Vítka vždy bavilo. Přeplaváním Loch Ness se Vítek stal desátým člověkem na světě, kterému se to podařilo. Překonat jezero je totiž extrémně náročné, jeho délka je 38 kilometrů a voda má jen 12 stupňů Celsia. „Před výkonem se nebudu zbytečně vysilovat. Ve středu plánuji jen půl hodiny trénovat v jezeře. Potom se budu připravovat psychicky. A pokud bude příznivé počasí, v sobotu se pokusím o přeplavbu,“ říkal před odjezdem Vítek, který chtěl v jeden den pokořit nejen jezero, ale také světový rekord. Nejlepší prozatímní čas je 9 hodin a 11 minut, to se bohužel nepovedlo.

Na tak těžké závody trvá příprava několik let pravidelného dennodenního tréninku. Pro ten Rostislavu Vítkovi vždy sloužil bazén za Lužánkami, spravovaný městskou společností STAREZ – SPORT, a. s., která nyní uzavřený bazén opravuje a současně přistavuje nový, 25metrový. „Trénink na závod vždy probíhá tak, že sbírám kilometry v bazénu, což je nějaká objemová zátěž, a potom se hlavně otužuji na přehradě, kdy voda je studená a je potřeba tam strávit co nejvíce času,“ dodává Vítek.

Brněnský plavec Rostislav Vítek přeplaval jezero Loch Nessjezero Loch NessZdroj: STAREZ – SPORT, a. s., /archiv

V jezeru, které je známé díky Lochneské příšeře Nessie, plaval již v roce 2017. „Nezkusil jsem celou délku, plaval jsem ve štafetě jen dva hodinové úseky. Bylo to náročné, voda má pouze 12 stupňů Celsia a je černá jako inkoust,“ vysvětluje Vítek, proč je tento sportovní výkon náročný nejen fyzicky, ale také psychicky.

Rostislav Vítek je držitel českého rekordu (a 6. nejlepšího světového času) v přeplavání kanálu La Manche, dále několikanásobný držitel titulu mistra republiky v dálkovém plavání a v roce 2008 reprezentoval Česko na Olympijských hrách v Pekingu. V posledních letech se věnuje zejména zimnímu plavání. Začátkem února 2022 získal 5 titulů mistra světa v zimním plavání. Jako první na světě dokázal ve vodě o teplotě nižší než 5 stupňů Celsia uplavat 1650 metrů v poloze na znak.

Úspěchy Rostislava Vítka můžete sledovat na jeho facebookovém profilu.

Brněnský plavec Rostislav Vítek přeplaval jezero Loch NessZdroj: STAREZ – SPORT, a. s., /archiv