Mezi nejčastější kompenzační pomůcku patří brýle. Každý desátý Čech je však v současné době kombinuje s čočkami. Důvod je prostý – brýle jsou nepohodlné, omezují zorné pole a překážejí při řadě činností. Mnoho jejich nositelů si stěžuje na nepříjemné odlesky za slunečných dnů, zamlžený pohled v důsledku nedobře vyčištěných skel či na mlžení kvůli roušce. Špatně se s nimi také leží na sedačce při sledování filmu či čtení oblíbené knihy. Často též přiznávají, že jim kazí sportovní nadšení. Při dynamickém cvičení či jízdě na kole v přírodě totiž neustále sklouzávají a nadskakují. Mnoho z nich je tak radši odkládá i za cenu, že hůře vidí, či volí kontaktní čočky.

Ovšem ani ty nejsou ideální. Podle průzkumu Oční kliniky NeoVize Brno má 60 % jejich uživatelů potíže se zrakem. Nejčastěji se jedná o pocit řezání a pálení a červené oči, někdy však dochází i na zánět spojivek či rohovky. Tyto obtíže vnikají obvykle v důsledku nerespektování pravidel jejich nošení. Na obranu jejich nositelů je však třeba uvést, že při aktivním způsobu života je jejich dodržení více než obtížné.

Jejich velkým nepřítelem je voda, ve které se vyskytují různé mikroorganismy. Ve chvíli, kdy se dostanou do očí, mohou kontaktní čočky kontaminovat a způsobit infekci. Navíc hrozí vyplavení čoček z očí. O tom ví své mistr Evropy 2019 v jízdě na divoké vodě Adam Satke. Dnes už jen s pobavením líčí situace, kde mu čočka z oka při závodech vypadla. Hned však dodává, že v té chvíli to byl horor, který vážně ohrozil výsledek jeho několikaměsíčních příprav. Právě tyto situace ho ovšem přivedly k rozhodnutí podstoupit ambulantní laserový zákrok.

Pomocí něj lze odstranit jak dioptrie, tak astigmatismus. Obecně je vhodný pro všechny ve věku od 20 do 40 let.  Díky nejmodernějším technologiím a postupům je možné zákrok na Oční klinice NeoVize Brno absolvovat dokonce i dříve – a to i v případě, že je oční vada nestabilní a narůstá. Překážkou jeho provedení není ani plánované těhotenství v budoucnosti, tj. ženy nemusejí zákrok odkládat až po porodu. Oční klinika NeoVize má řešení i pro lidi s vysokými dioptriemi (nad -10, resp. nad +5). Zde doporučuje místo laserového zákroku implantaci fakické čočky ICL. Nahrazení lidské čočky za umělou je také vhodným způsobem, jak se zbavit brýlí na čtení po 45. roce života. Používá se k tomu tzv. metoda PRELEX.

Zdroj: Youtube

Aby byl 15minutový zákrok dobře proveden, musí mu předcházet důkladné dvou až tříhodinové předoperační vyšetření. Jeho součástí by vždy mělo být rozkapání očí, díky kterému dojde k rozšíření zornic. Jedině tak je možné kvalitně prohlédnout celé oční pozadí a odhalit případnou další skrytou oční vadu. Po rozkapání se oko vrací do původního stavu zhruba za 24 hodin a teprve poté je možné zákrok provést. To je také důvodem, proč je např. v Německu zakázané provádět vyšetření a zákrok v ten samý den.

Pokud vás brýle i čočky omezují, objednejte se na vyšetření do Oční kliniky NeoVize Brno. Dodržují tu německý standard, tj. oči vám řádně vyšetří a nabídnou pro vás nejlepší řešení. Nebudou vás však k ničemu tlačit. Pokud ale budete chtít, zákrok může proběhnout ve velmi krátké době. Lepší život bez omezení je na dohled.

Zdroj: Neovize/archivPoliklinika Viniční, Brno-Židenice
www.neovize.cz
tel. 775 858 700
e-mail: brno@neovize.cz
Najdete nás též na fb, IG a LI.