Na celkovém exportu piva z České republiky se Budvar podílí více než pětinou. Vlajkovou lodí pivovaru je světlý ležák Budweiser Budvar. Vaří se osvědčenými řemeslnými postupy z nejlepších surovin – žateckého hlávkového chmele, moravského sladu a čisté vody z artéských studní. Během 90 dnů zrání ve sklepě pak ležák Budweiser Budvar získává chuťovou vyváženost, plnost, jemnější hořkost a harmonii. Výrobní postup splňuje podmínky pro Chráněné zeměpisné označení „Českobudějovické pivo“.

 
Exkurze v pivovaru
Budvar patří mezi nejdůležitější turistické cíle v Jihočeském kraji. Loni si pivovar prohlédlo asi 60 tisíc lidí ze 70 států. Lidé při prohlídkách nejvíce oceňují to, že se pohybují přímo ve výrobních prostorách pivovaru a nikoliv v umělém zábavním parku pro turisty. Každý tak může vidět vaření piva z bezprostřední blízkosti a pozorovat zaměstnance při práci. U artéské studny se hosté dozvědí o vlastnostech nejčistší vody, čerpané z hloubky 300 metrů; ve varně poznají, jak se z žateckého hlávkového chmele a moravského sladu vaří mladina; v ležáckém sklepě ochutnají nefiltrovaný a nepasterovaný ležák a ve stáčírně uvidí nejmodernější techniku pro stáčení a balení hotového piva.

 

Multimediální expozice

Multimediální expozice „Příběh budějovického piva“ podrobně představuje tradici vaření piva v Českých Budějovicích, která začala v roce 1265 a ve které dnes pokračuje Budějovický Budvar. Prohlídka začíná velkoplošnou projekcí uvnitř měděné varné pánve a pokračuje virtuálním výletem v kleci těžebního výtahu do hloubky 300 metrů ke zdroji artéské vody pro výrobu budvarského piva. V následujících sálech jsou návštěvníci svědky založení Českých Budějovic a v goticko-renesančním srubu poznají středověké pivovarnictví. Mohou sledovat i klíčové okamžiky v historii Budějovického Budvaru a na závěr se pobaví u filmu o původu a originalitě značky Budweiser Budvar.

 

Pivnice BUDVARKA

Zážitky získané při putování pivovarem si zaslouží stylové zakončení v přilehlé pivnici BUDVARKA u sklenice dokonale ošetřeného čepovaného „kroužku“.

 

Objednávky prohlídek

Podrobnosti o turistických službách Budějovického Budvaru, včetně on line rezervace a virtuální prohlídky pivovaru, najdete na webové stránce www.visitbudvar.cz.