Jak jste se dostal k Bull sportům?

S první fenkou AST Lucky jsem navštívil závody v bull sportech a o dva roky později vznikla myšlenka vytvořit něco podobného, akorát s tím rozdílem, že zapojíme a zaměstnáme těmito aktivitami všechny teriéry typu bull. A pak už to jelo rychle. Oficiální pravidla, řád, spolupráce s kluby KAPBT, SBTC CZ až po současnost. Zkrátka bull sporty mě chytly, jako když chytne pitbul.

O plemenech typu bull se mluví jako o bojových, lidé se jich bojí, proč tomu tak je?

Proti teriérům typu bull tu spousta předsudků bylo, je a asi i bude. Zřejmě to nikdy nezmizí úplně, ale řekl bych, že se to za poslední roky celkem zlepšilo. Lidé se ale nemusí bull plemen bát, protože tato plemena nikdy nebyla šlechtěna k boji s nimi. Bull&teriéři jsou věrní, oddaní a stateční psi, kteří navíc bezmezně milují svého pána, děti, rodinu a v nemalé míře lidi jako takové. Je ale zapotřebí si uvědomit, že nejsou plemenem pro každého. Jsou to houževnatí a silní psi a k jejich výchově je potřeba důslednost.

Ilustrační foto.Zdroj: FITMIN

Ilustrační foto./Fitmin – Irena Vanišová

Má tato rasa nějaká specifika, co se krmení týče?

Myslím, že nejde o rasu, ale spíše výdej energie, který je určitě potřeba doplňovat. Já krmím řadu let granulovanými krmivy značky FITMIN, konkrétně speciální řadou performance, která je vhodná pro psy v zátěži. Rád jim přilepším i kouskem dobrého masa, což Fitmin umí také – ve formě masových vaniček či rybích konzerv. Pro starší psy (teď už se mě to také týká), je to formule senior. Pro štěňata, které jsme měli nedávno, to byl model puppy a k tomu štěněčí kašičky a mléko.

Chtěl byste něco vzkázat našim čtenářům?

Nebojte se, termín „bojová plemena“ neexistuje a americký pitbulteriér je hodný k lidem a stafbulíkovi se v Anglii říká „nanny dog“ (chůva). Té osvěty už proběhlo tolik, ale vždy záleží pouze na výchově a jeho pánovi. S FITMINEM jsme před 4 lety natočili krásné video, ve kterém je vše podstatné řečeno, stále platné, a navíc nádherně vizuálně ztvárněné https://www.youtube.com/watch?v=M-hCaZ3ozM0.

ModerátorZdroj: Fitmin – Irena Vanišová

Ilustrační foto./Fitmin – Irena Vanišová