Hradec Králové – Nárožní prostor ulic Kuklenská a Rubešova v lokalitě Pražské Předměstí dlouho zel prázdnotou. Pozemek zabíral pouze pomalu chátrající rodinný dům s několika dalšími přístřešky. Na jeho místo architektka Jitka Vítková navrhla bytový dům o třech nadzemních podlažích s byty o velikosti 1+kk až 4+kk a jedním podzemním podlažím pro garážová stání. „Snažila jsem se, aby návrh architektonicky zapadl do okolní zástavby rodinných domů a vilek. Byla to pro mě určitá výzva, ale územní plán výstavbu bytového domu umožňuje, což je dobře, zahušťuje se tím zástavba v Hradci Králové,“ sděluje Jitka Vítková. V únoru roku 2016 tak architektka na základě tipu od svého švagra vytvořila návrh, který byl schválen hned v dubnu téhož roku. Po získání stavebního povolení v listopadu došlo k demolici, na jaře 2017 se začalo stavět a letos v červenci bylo hotovo. A v čem je samotný projekt originální? Novostavba kopíruje linii ulic Kuklenská a Rubešova. Oplocení vytváří chráněný vnitřní prostor zahrady se zelení. Hmota bílé a rezaté barvy imitující corten plech plynule navazuje na okolní zástavbu rodinných domů nejen svou vodorovnou linií na fasádě. Soklem z dekorativního tahokovu stavba působí velice vzdušně. Svislé dělení fasády rytmicky graduje až do dominantního nároží, které je zakončeno rohovým proskleným oknem přes dvě podlaží a přirozeně dotváří uliční pohled.

architektka Jitka VítkováZdroj: archiv architektky Jitky Vítkové

Architektka Jitka Vítková

            Třetí nadzemní podlaží je uskočené, což znamená, že od silnice není z pohledu chodce ani vidět, takže to působí, že má dům jen dvě patra – to odpovídá výškám okolních staveb. Jednotlivá podlaží jsou přístupná nejen po vnitřním schodišti, ale v budově je také osobní výtah, což umožňuje bydlení i osobám se zdravotním postižením. Stavba je celá provedena jako bezbariérová.

            Nejvyšší svislou dominantu a zároveň vstup do objektu tvoří věž bílé barvy, která je z části po celé výšce zvýrazněna horizontálním laťováním stěrkou v barvě světlého dřeva. Rámování v antracitové barvě s balkóny dodává stavbě hravost a styl. „Všechny použité materiály jsou bezúdržbové a vydrží i 40 let bez toho, aby na s nimi někdo něco dělal. Až se tam za několik let pojedu podívat, vše by mělo být přibližně stále stejné,“ říká Jitka Vítková. Výsledná stavba do detailu odpovídá původní vizualizaci, což není vždy pravidlem. Autorský dozor po celou dobu provádění prací byl tak prvotním požadavkem samotné architektky. „Všechno jsem kontrolovala, stálo mě to hodně času a dohadování s dodavatelskou firmou. Výsledek ale stojí za to,“ dodává.

            Nyní zbývá jediné – nastěhování majitelů. „Mám nejraději, když znám koncového klienta. U bytového domu to samozřejmě nešlo, nějakou představu jsme ale měli. Nechtěli jsme dělat stavební projekt pro investory, kteří kupují byty, aby je pronajímali. Investor nerad vytváří další hodnoty, nájemníkům často nezáleží na vztazích s ostatními majiteli a podobně. Rozhodli jsme se tedy pro nadstandardní provedení bytů. Ve společných prostorech a v koupelnách je například použita italská keramika, součástí jsou podomítkové baterie, byty disponují podlahovým vytápěním a ve třetím nadzemním podlaží jsou klimatizace. Je to určené pro lidi, kteří tam opravdu chtějí bydlet a chtějí si udržet určitou míru luxusu. Místnosti dále nejsou nejmenší, jak připouští normy, zároveň preferuji co nejméně nábytku v místnostech, takže každý byt disponuje šatnou a sklepem na každém podlaží,“ sděluje Jitka Vítková, která zároveň vybavila vzorový byt, aby bylo vidět, do jakého standardu je možné bydlení dostat. A ten má úspěch. „Často se zájemcům ani nechce pryč,“ usmívá se. A že se představy naplnily potvrzují také majitelé bytů. Jedná se především o právníky, lékaře nebo učitele, kteří shání bydlení pro sebe. A že byl zájem veliký. V současné době je volných pouze pět bytů. 

DALŠÍ KLADY PROJEKTU

Bytový dům o 14 bytech využil plochu, která dříve sloužila pouze jedné rodině. Z hlediska ekologického i ekonomického je taková zástavba více než správná. „Nemůžu nikomu bránit, aby stavěl na zelené louce, ale je potřeba využít již existujících pozemků. Města bychom měli zahušťovat a půdu kolem šetřit. Tyhle projekty rodiny přiblíží do centra, k pěšímu dosahu či MHD. Zjednoduší to přemisťování do práce, do škol, na nákupy atd. Kromě půdy se šetří také pohonné hmoty a emise. Ne každý je zároveň připravený fungovat v rodinném domě, což je důležité si uvědomit. Je kolem něj spousta starostí. Bydlení v bytě je pohodlné a zahradu spolu s terasou zde k dispozici máte taky. Kdyby tyhle projekty byly častější, městu by to rozhodně prospělo,“ říká Jitka Vítková a zakončuje: „Celý dům je navíc navržený jako velmi vzdušný. Zahrada by měla sloužit k odpočinku, ale také k setkávání. Všudypřítomný dřevěný nádech a třeba také noční osvětlení působí velmi harmonicky a řada lidí z toho má celkový dojem dovolenkového letoviska u moře. Taková byla i moje prvotní idea a jsem moc ráda, že se mi podařilo ji zrealizovat. Ani nám se po té době, kterou jsme zde strávili, nechtělo domů.“
            Do vzdálenosti 200 – 250 metrů naleznete dětské hřiště a hostinec U Jelena. V blízkosti se dále nachází mateřské školky, základní školy či Foerstrova poliklinika. Výhodný je také dojezd ze směru od Prahy a od Pardubic a na dálnici D 11. 

ARCHITEKTONICKÝ ATELIÉR TERAKON

Činnost dynamicky se rozvíjející firmy se nejvíce orientuje na stavby pro bydlení. V architektonickém ateliéru nebo v rámci výstavby se vždy snaží vytvořit originál, který co nejvíce odpovídá potřebám zákazníka a obohacuje okolí kvalitní architekturou a v čele s mladou a perspektivní architektkou Jitkou Vítkovou vnáší do staveb neotřelý styl. 

            Více informací se dozvíte na internetových stránkách www.rezidencehradec.cz