Co je carsharing?

I když se může zdát, že carsharing je trendem posledních pár let, není tomu tak. Sdílení aut více lidmi se v České republice objevilo už v roce 2003, kdy vzniklo občanské sdružení Autonapůl. Ve světě se ale tento trend objevil už v 80. letech 20. století.

Jak už jsme naznačili, carsharing je doslova sdílení auta více lidmi, kterým by se nevyplatilo vlastnit svůj automobil: Kvůli vysokým nákladům na provoz a nízké frekvenci používání auta. Carsharing umožňuje vyrazit na výlet nebo třeba na chatu, kdykoliv chcete, aniž byste se museli řešit pravidelnou technickou kontrolu auta nebo třeba výměnu zimních pneumatik. O to se totiž stará carsharingová společnost, které vozidlo patří.

Carsharing šetří peníze i životní prostředí

V roce 2020 jezdilo na českých silnicích zhruba 6 milionů osobních aut. Auto tedy vlastní průměrně každý druhý obyvatel ČR. Pro zajímavost: V roce 1989 na jedno auto připadalo 4,29 obyvatele, takže nárůst počtu automobilů je skutečně rychlý. A tenhle, pro životní prostředí nepříliš pozitivní trend, by mohl změnit právě carsharing.

Kromě životního prostředí ale šetří sdílení aut i vaši peněženku. Průměrné roční náklady na běžné opravy osobního automobilu se totiž pohybují okolo 20 000 Kč. K této částce si připočítejte třeba dálniční známku, cenu za parkovací oprávnění nebo vlastní parkovací místo, nové pneumatiky a další nezbytnosti, kterým se s vlastním automobilem rozhodně nevyhnete. Pokud auto nevyužíváte opravdu často, vlastní vozidlo je v takovém případě opravdu bezedná jáma na peníze.

Zdroj: Hello Bank
Jako hranice, od které byste měli namísto carsharingu přemýšlet o koupi vlastního vozu, se uvádí najetých 12 000 kilometrů ročně.

Jak funguje carsharing?

Carsharing u většiny firem funguje tak, že si předplatíte tarif, respektive členství a následně platíte za každou hodinu a zároveň každý ujetý kilometr. Pohonné hmoty buď platíte ze svého (auto musíte na konci odstavit opět s plnou nádrží), nebo prostřednictvím speciální karty, která je ve voze. Pohonné hmoty v takovém případě platí carsharingová firma – ta si je ale logicky promítne do hodinových a kilometrových sazeb, které jsou vyšší než v prvním případě.

Každá carsharingová společnost (v Česku jich je aktuálně okolo desítky, ale nové stále přibývají) má samozřejmě podmínky trochu jiné, ale princip většinou zůstává stejný a v zásadě má carsharing v Česku 3 podoby:

  • Station-based carsharing
    Jedná se o nejrozšířenější typ, kdy firma vlastní flotilu aut, ve kterých je umístěna technologie, díky které se do auta dostanete pomocí čipové karty nebo aplikace. Auto si můžete rezervovat dopředu přes mobilní aplikaci a předem víte, jaký typ auta to bude a kde přesně na vás bude čekat. Vrátit ho musíte na stejné místo, případně do stejné zóny.
  • Free-floating carsharing
    Tento typ carsharingu je rozšířený zejména ve velkoměstech. Celé město funguje jako parkoviště, na kterém v mapě v aplikaci najdete rozmístěná auta, která si můžete kdykoliv půjčit a dojet z místa A do místa B, kde auto odstavíte. Free-floating využijete zejména pokud se chcete pohodlně přesouvat po městě a neradi využíváte městskou hromadnou dopravu. Auto můžete odstavit kdekoli v rámci oblasti, kde carsharingová firma působí.
  • Peer-to-peer carsharing
    Tento typ carsharingu neprovozují firmy, ale jednotlivci. Takže pokud vám celý týden stojí u domu auto a používáte ho jen o víkendu, můžete peer-to-peer carsharing zvážit jako možnost přivýdělku a své auto půjčit i jiným lidem.

Zdroj: Hello Bank
Pokud si na auto chcete půjčit, ideálně si půjčku sjednejte ještě před návštěvou autosalonu. V bance obvykle dostanete i výhodnější podmínky.

Kdy se vám carsharing vyplatí, a kdy už je čas na vlastní auto?  

Carsharing sice šetří finance, ale pouze tehdy, když ho nevyužíváte každý den. Pokud se rozmýšlíte nad koupí vlastního auta, nejdříve si vše sepište, abyste mohli vyhodnotit (ne)výhodnost koupě.

Obecně se uvádí, že pokud ročně najedete maximálně 12 000 km, mohl by pro vás být carsharing výhodnější alternativou. Svou roli samozřejmě hraje i to, kde bydlíte a kam se chcete autem přepravovat. Carsharingové firmy aktuálně působí především ve velkých městech a v těch si také můžete vozidla půjčovat, nebo je odstavovat. Takže i v případě, že sice nenajezdíte mnoho, ale bydlíte mimo carsharingové zóny, nákupu osobního auta se nejspíš nevyhnete.

Jestliže nemáte v prasátku našetřené peníze na koupi vozidla, nezoufejte. Díky půjčce na auto od Hello bank! bude financování auta jednodušší. Ať už nového, nebo ojetého. Půjčku sjednáte z pohodlí domova nebo ve vybraných autosalonech. Na vyplnění žádosti potřebujete asi 15 minut. A z křesla v obýváku zvládnete i podpis smlouvy. V takovém případě se při nákupu auta budete moci plně soustředit už na koně pod kapotou, protože peníze budete mít na svém účtu ještě před koupí. Výhodou u této půjčky je i to, že autem neručíte. Takže ho případně můžete i prodat.