Moderní kotle na tuhá paliva jsou v kurzu

Současné kotle na tuhá paliva během hoření nevypouští téměř žádné zplodiny a energii ze spalování s více než 90% účinností přeměňují na teplo do domu.

Kotle na pelety jsou automatické. Na uživateli je v principu jen doplňovat jednou za pár dní palivo do zásobníku a v případě potřeby regulovat teplotu v pokojích na termostatu nebo na dálku aplikací v mobilu.

Kotle na dřevo jsou oproti tomu stále ruční. Dá se k nim ovšem připojit akumulační nádrž, díky které nemusíte přikládat nepřetržitě, protože vyhřívá dům a snižuje frekvenci vašeho přikládání.

Kotle na uhlí můžou být automatické i na ruční přikládání. I ty splňují emisní normy, ale musíte počítat s poměrně vysokou prašností při provozu kotle i během obsluhy.

Zdroj: OPOP spol. s r. o.

Na výměnu starého kotle za nový můžete požádat o dotaci

Při výměně starého kotle za nový můžete požádat o proplacení části nákladů. Další vlna dotací se bude spouštět již tento podzim.

V novém dotačním programu Nová zelená úsporám 2021+ (podzim 2021 – 2030) mohou žádat o dotaci majitelé rodinných i bytových domů a to konkrétně na výměnu neekologických kotlů za nové kotle na biomasu. Podle nejnovějších informací mohou zájemci získat příspěvek 80 000 Kč na kotel na biomasu.

Na podzim zveřejní nové podmínky i dotační program tzv. kotlíkové dotace. Ve čtvrté vlně budou zvýhodnění nízkopříjmoví občané, kteří dostanou vyšší finanční podporu a to až 95 %, ovšem maximálně částku 130 000 Kč.

Další podmínkou je, že v domě, ve kterém výměnu plánujete, máte trvalé bydliště. A že nový kotel je na biomasu. To znamená, že jde o kotel na peletky nebo o kotel na dřevo.

Zdroj: OPOP spol. s r. o.

Proč si koupit kotel na tuhá paliva teď

O dotační podporu bude možné žádat i zpětně. Proto prodejci doporučují koupit si kotel na tuhá paliva nyní, mimo hlavní sezónu. Odhadují totiž, že trh (možná až do roku 2022) zaplaví vlna nákupů a montážní firmy nebudou mít kapacitu kotle instalovat. Je možné, že tak vznikne čekací listina na objednání i instalaci.