Tachov

Třináctitisícové město patří mezi nejstarší sídla západních Čech. Nachází se zde zámek, který vznikl přestavbou středověkého gotického hradu v 17. století. Nedaleko něho stojí pozdně renesanční Husmannův mlýn s prvky baroka. V areálu bývalého františkánského kláštera najdeme areál Muzea Českého lesa s kostelem sv. Máří Magdaleny a nově zrekonstruovanou klášterní zahradou. V blízkosti muzea jsou též další dva tachovské kostely: kostel sv. Václava a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Krátkou procházkou knížecí alejí dojdeme z centra Tachova až k Jízdárně Světce. Jde o největší jízdárnu ve střední Evropě, která dnes slouží kulturním účelům. V její blízkosti se nachází naučně stezky Světecký vrch a Vysoká.

Jízdárna SvětceJízdárna SvětceZdroj: MAS Zlatá cesta, o.p.s.

Stříbro

Ve Stříbře nelze vynechat návštěvu zdejšího náměstí s renesanční radnicí. Město má bohatou historii spjatou především s hornictvím. Nedaleko náměstí je kostel Všech svatých s vyhlídkovou věží.  Z náměstí dojdeme městským parkem  k Hornickému skanzenu a ke štole Prokop.

Zřícenina FlossenbürgZřícenina FlossenbürgZdroj: MAS Zlatá cesta, o.p.s.

Tachovsko na dlani

Nádherný výhled na Tachov, ale i na vrcholy Vlčí Hory, Přimdy a Rozsochy si můžeme vychutnat z rozhledny Vysoká. Kousek odtud stojí památník Vysoká, který připomíná husitskou bitvu u Tachova. Pohled na západní Čechy i sousední Bavorsko nabízí rozhledna Havran. Na Přimdu, vojenskou věž na Velkém Zvonu, Český les a Německo se můžeme podívat z rozhledny na konci osady Milíře. Za návštěvu stojí též rozhledna na Bohušově vrchu u Plané.

Rozhledna VysokáRozhledna VysokáZdroj: MAS Zlatá cesta, o.p.s.

Zříceniny hradů a významné stavební památky

Na vrchu Krasíkov nedaleko Konstantinových Lázní se nachází zřícenina hradu Švamberk ze 13. století. Po zhruba 11 km odsud po žlutě a červeně značené turistické trase dojdeme na zříceninu hradu Gutštejn. Další pozoruhodnou zříceninou je Přimda. Jeden z nejstarších románských kamenných hradů v Čechách pochází z 12. století. Na bavorské straně upoutá zřícenina Flossenbürg z 11. století ve stejnojmenném  městě či největší hradní zřícenina Horní Falce, hrad Leuchtenberg. Za architektonickými skvosty se lze vydat do klášterů Speinshart a Waldsassen. Působivá je renesanční radnice se zvonkohrou ve Weidenu.

Středověk za humny – Historický park Bärnau – Tachov

Pozvánku do středověkého života 9. až 14. století nabízí největší středověký archeopark v Německu, který se nachází v Bärnau, nedaleko Tachova. Najdeme tu přes 30 zrekonstruovaných dřevěných stavení. Od roku 2018 zde dobovými technikami vzniká kamenný dvorec Karla IV. V Bärnau můžeme navštívit také Muzeum knoflíků.

Historický park Bärnau-TachovHistorický park Bärnau-TachovZdroj: MAS Zlatá cesta, o.p.s. 

Přírodní památky a rekreační centra

Region charakterizuje nedotčená příroda.  Sportovní vyžití nabízí rekreační oblast Sycherák, na bavorské straně lákají k návštěvě chráněné krajinné oblasti Doost a Waldnaabtal či Sibyliny lázně v Bad Neualbenreuthu. Zábavu i poučení najdeme ve Vulkanickém muzeu v Parksteinu nebo ve Vlastivědném muzeu Tachovska ve Weidenu.

WaldnaabtalWaldnaabtalZdroj: MAS Zlatá cesta, o.p.s. 

Čechy a Bavorsko na Zlaté cestě
Projekt realizují
MAS Zlatá cesta, o.p.s., Město Tachov, Regionální vzdělávací a informační středisko, p.o. a spolek Via Carolina – Goldene Straβe e.V., okresy Tirschenreuth, Neustadt an der Waldnaab a město Weiden. www.ceskymlesem.eu
Otevírací doba a přístupnost prezentovaných cílů se řídí protiepidemickými opatřeními vlády daného státu.