Oslavy, které začaly už v dubnu výstavou v Památníku Josefa Kaluse, vyvrcholí 15. června. Na hřiště za základní školou hasiči pozvali na 10:00 záchranáře, policisty, zdravotníky, příslušníky horské služby i kolegy z dalších jednotek SHD z regionu, kteří zájemcům předvedou dynamické i statické ukázky své práce, požární útoky nebo vyprošťování osob z vozidla. Třešničkou na slavnostním dortu bude výstava historické techniky.

Průvod a mše v kostele
Po zábavě bude následovat slavnostní část akce – průvod ke kostelu sv. Jana Nepomuckého (ve 14:00 od hasičské zbrojnice) a sváteční mše (v 15:00).

„V průběhu století, kdy v obci hasiči působí, se samozřejmě proměnila technika a vybavení, které mají k dispozici. Všechno ostatní je ale na těch dobrovolných a obětavých jedincích, kteří tvoří tuto naši partu, i na jejich rodinných příslušnících, kteří jim k tomu vytvářejí zázemí. Rád bych před všemi našimi dobrovolnými hasiči smeknul, protože jsou to lidé, na které se můžou naši občané vždy a za všech okolností spolehnout,“ vzdal hasičům hold starosta Pavol Lukša.

Více na: FB SDH Čeladná

Dvě výstavy v Památníku Josefa Kaluse
V unikátní sklepní galerii v Památníku Josefa Kaluse proběhnou ještě před prázdninami dvě výstavy. Květen bude patřit malíři Ivo Ševčíkovi a na červen se v památníku chystá první mezinárodní výstava, na které představí svá díla pět malířek z Polska: Alicja Gołąbek, Barbara Kifert, Katarzyna Michałek, Aleksandra Nikodem a Wiesława Siejka. Výstavu zahájí vernisáž v sobotu 1. 6. v 16 hodin.

Více na: FB Památník Josefa Kaluse

Pestré jaro školáků
Na zajímavé zážitky se mohou těšit i čeladenské děti, které vyrazí na školní výlety. Jejich předčasným vyvrcholením bude společný zájezd školáků a jejich dědečků či babiček do Jeseníků, kde si užijí prohlídku Ruční papírny ve Velkých Losinách a exkurzi ve vodní přečerpávací elektrárně Dlouhé stráně.

Druhým ročníkem bude pokračovat Školní jarmark (14. května od 15:30 do 17:30 v areálu základní školy), který nabídne výrobky žáků i jejich rodičů, netradiční občerstvení a především „kumštplac“, na kterém děti předvedou své taneční i hudební umění.

Kácení máje a vítání prázdnin
Zajímavý program pro všechny generace slibují i další akce. V pátek 31. května proběhne u hotelu YURA kácení máje a zahájení letního provozu zahrady sv. Patrika. A na poslední červnový pátek (28. 6.) se chystá v areálu Památníku Josefa Kaluse od 15:00 tradiční rozloučení se školním rokem a vítání prázdnin.

Podrobnosti o jarních akcích najdete na FB Obec Čeladná