Návštěvníci tuzemských hor mohli v letošní zimní sezóně, přesněji od prosince do března, třídit hned v 7 lyžařských areálech – od Šumavy přes Krušné hory a Krkonoše až po Beskydy. Jmenovitě se během letošní zimy třídilo na svazích v Bílé, Deštné v Orlických horách, na Dolní Moravě, v Karlově, na Klínovci, ve Velkých Karlovicích a na Lipně. K dispozici měli celkem 27 třídicích míst s 81 patentními koši na třídění plastů, papíru a na směsný odpad.

V zapojených areálech se pohyboval i speciální promotérský tým, který lyžaře informoval o tom, že ve středisku mají kromě zasněženého svahu k dispozici i speciální třídící koše na drobné odpadky, třeba od svačinky. Součástí akcí byl i stánek s lektory a odborníky na třídění odpadu, kteří se s návštěvníky podělili o spoustu zajímavostí z oblasti třídění odpadu. A ti odvážnější si mohli i zasoutěžit o hromadu recyklovaných cen. Za správně vytříděný odpad a správnou odpověď na otázku mohli vyhrát třeba praktický šátek na krk, brýle nebo rukavice. A jaké je skóre letošního třídění na sněhu?

Od prosince do března lidé v zapojených lyžařských střediscích vytřídili do těchto 81 třídících košů přes 10 tun plastového a papírového odpadu. Množství vyprodukovaného směsného odpadu se podařilo i díky tomu ve většině skiareálů snížit na méně než polovinu celkového odpadu.

Zdroj: Asset Media

Některé areály projekt třídění odpadů v zimní sezóně oslovil natolik, že se rozhodly rozšířit tuto aktivitu na celý rok a na více míst, což je hlavním cílem tohoto projektu. To je třeba případ Dolní Moravy, kde se ke třídění odpadu postavili opravdu zodpovědně. Podobné úspěchy zaznamenal projekt již loni – tehdy na základě zkušeností s projektem zavedl Skiareál Černá hora – Pec vlastní systém třídění.

Třídit odpad se prostě vyplatí! Tříděním a recyklací zachráníme ročně 28 km2 přírody a nemusí padnout více než 2 miliony vzrostlých stromů. Primární zdroje surovin lze totiž nahradit cennými druhotnými surovinami. Proto má smysl třídit odpad všude, kde to jde – třeba i na zasněžených sjezdovkách.